Adaptive reuse of offshore oil and gas platforms for sustainable floating cities
Yüzen sürdürülebilir şehirler için açık deniz petrol ve doğalgaz platformlarının yeniden işlevlendirilmesi
- Tez No: 787324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI CAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde yeniden işlevlendirme metoduna dair literatür taraması yapılmış, yeniden işlevlendirmenin kullanım alanları, tarihçesi, yararları, kategorileri, yeniden işlevlendirmeye dair zorluklar araştırılmıştır. Aynı zamanda, tezde yeniden işlevlendirmenin küresel ısınmanın etkilerini azaltmaya ve sürdürülebilir bir şehir oluşturmaya dair yararları anlatılmıştır. Tezde, yeniden işlevlendirmenin gelecekte su seviyesi artışı tehlikesi için kullanımı araştırılmış, su seviyesi artışından etkilenecek hatta su seviyesi artışı sonucu evsiz kalabilecek popülasyonu, bulunduğu bölgede, yeniden işlevlendirme metodu kullanarak su seviyesinden muhafaza etmenin yolları, nitel yöntemler kullanılarak araştırılmıştır. Bu kapsamda, yeniden işlevlendirmenin kullanım olanaklarına geniş bir perspektiften bakılarak, petrol ve doğalgaz platformlarının yeniden işlevlendirilmesi üzerine inceleme yapılmış, petrol ve doğalgaz platformlarının, yüzer yapıların yeniden kullanılabilirliği araştırılmıştır. Petrol ve doğalgaz platformlarının enerji üretim süreci bittikten sonra geçirdiği süreç ve devreden çıkma süreçleri anlatılmıştır. Tezde yüzer strüktürlere, yüzen şehirlere ve petrol ve doğalgaz platformlarının yeniden kullanıldığı çalışmalara yer verilmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde, yeniden işlevlendirme metodunun doğalgaz ve petrol platformlarına uygulanabileceği, fakat bu yapının sürdürülebilir, kendine yetecek şekilde bir şehir gibi tasarlanması gerektiği kanısına varılmıştır. Anahtar kelimeler; Yeniden işlevlendirme, Küresel ısınma, Sürdürülebilirlik, Su seviyesi artışı, Petrol ve doğalgaz platformu, Yüzer strüktür
Özet (Çeviri)
This study reviewed the history, categories, benefits, and difficulties of adaptive reuse. Hence, this study explained the benefits of adaptive reuse in decreasing the effects of global warming and the role of adaptive reuse in building a sustainable environment. Furthermore, the study explored the future use of adaptive reuse for sea level rise (SLR). Thus, the study explored adaptive reuse to protect people vulnerable to SLR and even at the risk of homelessness without relocation with qualitative methods. Meanwhile, the scope of adaptive reuse is examined from a broad perspective. Therefore, adaptive reuse of oil and gas structures and floating structures are examined. Postproduction and decommissioning process of oil and gas platforms explained. The thesis explained studies about floating structures, floating cities, and the reuse of oil and gas platforms. As a result, adaptive reuse of oil and gas platforms is suitable. However, this structure must be designed as a sustainable and self-sufficient city. Keywords; Adaptive reuse, Global warming, Sustainability, Sea-level rise, Oil and gas platforms, Floating structures