Çocuk acil ünitesinde 7-15 yaş arası çocuklarda damar yolu açma sırasında uygulanan soğuk sprey ve buzun yaşanan ağrı ve korkuya etkisi
The effect of cold spray and ice applied during insurance in children aged 7-15 in children's emergency unit on pain and fear
  1. Tez No: 787340
  2. Yazar: ELİF GÜNAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SÖNMEZ DÜZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma 7-15 yaş arası çocuklarda damar yolu açma sırasında uygulanan soğuk sprey ve buzun çocuğun yaşadığı korku ve ağrı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Kasım 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi, Çocuk Acil Kliniğinde venöz damar yolu açılması planlanan, örneklem kriterlerine uyan, 7-15 yaş aralığında 96 çocuk (soğuk sprey uygulanan grup, buz uygulanan grup ve kontrol grubu) ile yapılmıştır. Elde edilen veriler“Çocuk Korku Ölçeği”ve“ Visual Analog Skalası (VAS)”ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a randomized controlled experimental study in order to determine the effect of cold spray or ice applied during vascular access in children aged 7-15 years on the level of fear and pain experienced by the child. July February Dec December 2021-February 202 Gaziosmanpaşa Education Research Hospital, Pediatric Emergency Clinic, planned to open a venous artery, matching the sample criteria, between the ages of 7-15 years, 96 children (cold spray group, ice group and control group). The obtained data were collected with the“ Child Fear Scale”and“Visual Analog Scale (VAS)”.