Çocuk acil servisine 112 ambulansı ile getirilen vakaların klinik ve demografik özellikleri
Clinical and demographic characteristics of cases which were brought i̇nto the children emergency service with 112 ambulance
  1. Tez No: 639916
  2. Yazar: GÜLÜZAR GÜRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada 112 ambulansı ile çocuk acil servise getirilen vakaların klinik ve demografik özellikleri incelendi. Amacımız 112 ambulans ekipleri tarafından ve acil serviste yapılan müdahaleleri belirlemek, 112 ekibinin ön tanılarını çocuk acil serviste konulan tanılar ile karşılaştırmak, vakaları 112 ile transfer edilme yer ve şekillerine göre sınıflamak, sevk uygunluğunu değerlendirmek, hastaların ve kliniğimizin bu transfer sonucunda nasıl etkilendiğini tespit etmek ve bulgularımız ışığında sevk zincirinin verimliliğini artırmaya yönelik karar vericilere ışık tutmaktır. Çalışmada, Ağustos 2019-Aralık 2019 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi çocuk acil servisine 112 ambulansı ile getirilen 542 vaka prospektif olarak izlendi. Tüm vakaların klinik ve demografik özellikleri 112 Ambulans Müdahale Formu, hastanemiz otomasyon sistemi, acil servis muayene defteri kayıtları, hemşire gözlem kayıtlarından elde edildi. Çalışma süremiz boyunca çocuk acil servise başvuran vakaların %2,54'ü 112 ambulansı ile gelmişti. Çalışmaya dahil edilen 542 hastanın 286'sı (%52,8) erkek, 256'sı (%47,2) kızdı. Hastalar %27,7 oran ile en çok 28 gün-2 yaş grubundaydı. Başvuru saatleri en sık 08:00-24:00 saatleri arasında saptandı. Triaj sınıflamasına göre yeşil alan kategorisindeki hastalar tüm aylarda %71,9-%82,9 oranında en fazlaydı. Hastaların %10,5'i adli vakaydı. Kronik hastalığı olan çocukların oranı %48,1 ile oldukça yüksekti ve bu hastaların %44'ünü nörolojik hastalıklar oluşturuyordu. Hastaların %4,7'si şehir dışından kabul edilmişti.112 ambulans ekibi tarafından çocuk hastaların alındığı yerler incelendiğinde %49,4 hasta evden alınırken, %48,8 hasta başka bir hastane ya da sağlık kurumundan alınmıştı. Başka bir sağlık kurumundan alınan hastaların alındıkları hastaneler incelendiğinde sırası ile ilçe devlet hastanesi, komşu illerimizden biri ve ilimizdeki eğitim araştırma hastanesi ilk üç sırada yer almaktadır. Hastalar transport şekline göre sınıflandırıldığında primer vakalar %53,2, sevki kabul edilen vakalar %36,1 ve tarafımızca kabul edilmediği halde ASKOM kararı ile getirilen vakalar %10,5 idi. Acil servis tanıları değerlendirildiğinde en sık nörolojik hastalıklar (%36,7), ikinci sıklıkta solunum sistemi hastalıkları (%20,1), üçüncü olarak ise gastrointestinal sistem ile ilgili hastalıklar (%19) gelmekteydi. 112 ön tanıları ve acil serviste konulan tanılarının uyumluluğu incelendiğinde %79,2 vakanın tanılarının uyumlu olduğu, %29,8 vakanın tanılarının ise uyumlu olmadığı görüldü. 112 ekipleri tarafından hastaların vücut sıcaklığının ölçülmediği ve solunum sayısının kaydedilmediği fazlaca görülürken, acil serviste ise hastaların solunum sayısının ve Glaskow koma skalasının yüksek oranda kaydedilmediği görüldü. 112 ekibi tarafından hastaların %30,8'ine damar yolu açıldığı, %26'sına monitorizasyon yapıldığı, %19'una intravenöz mayi verildiği, %4,6'sına ilaç uygulaması yapıldığı görüldü. Acil serviste endotrakeal entübasyon yapılan dört hastaya ambulansta endotrakeal entübasyon yapılmadığı görüldü. Hastaların %60,5'i acil, bunların da %10,1'i cerrahi acil, %89,9'u medikal acil olarak değerlendirildi. Hastaların %45,3'ü acil serviste 0-12 saat arasında kalırken %28'i hastanede 0-12 saat arasında kalmıştı. Hastaların %15,5'i gözleme gerek kalmadan acil servisten taburcu edilmişti. Hastaların çoğunluğu (%55,7) acil gözlem ünitesinde takip edildi. Hastaların hastanemizde sonlanım durumlarını incelediğimizde %89,9'unun şifa ile taburcu olduğu, %1,5'unun sevk olduğu, %0,9'unun exitus olduğu görüldü. Sonuç olarak bu çalışmada olay yerinden alınan hastaların yanında ilimizde hastaneler arası nakilde 112 acil ambulans kullanımının sık olduğu, hastanemizin şehir içi ve şehir dışından gelen hastalara acil bakım hizmeti verdiği, 112 acil ambulans ekipleri tarafından çocuk hastalara bazen uygun ve gerekli müdahalede bulunulmadığı tespit edildi. Çocuk hastalarda vital bulguların kaydedilmesi, yorumlanması, sağlık hizmeti veren personelin bu konuda uygun eğitim alması çocuk hastalara zamanında ve etkin müdahale açısından önemlidir. Çocuk hastalarda da gerçek acil durumlar tanınmalı ve uygunsuz ambulans kullanımının önüne geçilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, clinical and demographic characteristics of cases brought into pediatric emergency departments with 112 ambulances were evaluated. Our aim is to determine the interventions made by 112 ambulance teams, to determine the interventions made in the emergency department, to compare the pre-diagnoses of the 112 team with the diagnoses made in the pediatric emergency room, to classify the cases according to the place and forms of transfer by 112, to establish how the patients and our clinic were affected by this transfer and, based on our findings, to shed light on authorities to increase the efficiency of the referral chain. In the study, 542 cases who were brought to the pediatric emergency department of Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty between August 2019 and December 2019 were prospectively monitored. Clinical and demographic characteristics of all cases were obtained from 112 ambulance intervention forms, automation system of our hospital, emergency examination record book and nurse observation records. During our study period, 2.54% of the cases admitted to the pediatric emergency department came by 112 ambulances. The 542 patients were included in the study. 286 (52.8%) of them were male and 256 (47.2%) were female. Patients were in the 28 day-2 years age group with the highest rate of 27.7%. Application hours were determined to be between 08:00-24:00 most commonly. According to the triage classification, the patients in the green area category were the most in all months with a rate of 71.9%-82.9%. 10.5% of the patients were forensic cases. The proportion of children with chronic diseases was quite high with a rate of 48.1%, and 44% of these patients had neurological diseases. 4.7% of the patients were accepted from outside the city. When the places where pediatric patients were taken by the 112 ambulance team were examined, 49.4% of the patients were taken from home, and 48.8% from another hospital or health institution. When the patients taken from another health institution were examined, the district state hospital, one of our neighboring provinces and the training and research hospital in our province ranked first three, respectively. When the patients were classified according to their mode of transport, they were primary cases (53.2%), accepted cases (36.1%) and cases brought by ASKOM decision (10.5%) without our approval. When the diagnoses made in our emergency department were evaluated, the most common was neurological diseases (36.7%), followed by, in descending order of frequency, respiratory diseases (20.1%) and diseases related to the gastrointestinal tract (19%). When the compatibility of 112 pre-diagnoses and diagnoses made in emergency was examined, it was observed that 79.2% of the cases were compatible, 29.8% were not compatible. It was frequently observed that ambulance teams did not measure patients' body temperature and did not record the number of respiration, whereas respiratory rate and glaskow coma scale were not recorded in the emergency department. It was observed that 30.8% of patients had vascular access, 26% were monitored, 19% were given intravenous fluid, and 4.6% were given medication by the ambulance team. It was observed that four patients having endotracheal intubation in the emergency room did not receive endotracheal intubation in the ambulance. 60.5% of the patients were evaluated as medical or surgical emergencies, 10.1% of which were surgical emergencies and 89.9% were medical emergencies. While 45.3% of the patients stayed in the emergency room for 0-12 hours, whereas 28% stayed in the hospital for 0-12 hours. 15.5% of the patients were discharged from the emergency room without need for observation. The majority of the patients (55.7%) were followed up in the emergency observation unit. When we examined the outcome of the patients in our hospital, it was observed that 89.9% were discharged with cure, 1.5% were referred and 0.9% died. In conclusion, in this study, it was determined that, in addition to the patients taken from the scene, 112 emergency ambulances are frequently used for inter-hospital transportation in our city, our hospital provides emergency care services to patients coming from the city center and outside the city, and 112 emergency ambulance teams do not perform appropriate and necessary interventions for children. It is important to record and interpret vital signs in pediatric patients, and to provide appropriate training for pediatric patients in terms of timely and effective intervention. Real emergency situations should be recognized in pediatric patients and inappropriate ambulance use should be prevented