How does sentiment in Monetary Policy Committee (MPC) announcement affect the exchange rate in Turkiye?
Para Politikası Kurulu (PPK) açıklamasındaki duyarlılık skoru Türkiye döviz kurlarını nasıl etkiliyor?
- Tez No: 787345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜNALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Küresel finansal yapıdaki değişimler beraberinde para politikası araçlarının değişimini zorunlu kılmış ve merkez bankalarının şeffaflığını arttırmıştır. Analiz yöntemlerinin ilerlemesiyle metin analizi yöntemleri geliştirilmiş ve sayısallaştırılamayan veri türleri sayısallaştırılabilir hale gelmiştir. Bu doğrultuda Para Politikası Kurulu (MPC) karar metinleri duygu analizi yöntemiyle incelenerek elde edilen duygu skorları incelenmiştir. Bu tezin amacı, söz konusu metin duygu skorlarının döviz kuru üzerinde bir etkisinin olup olmadığını olay çalışması analizini kullanarak incelemektir. Etkinin zaman içinde değişip değişmediğini anlamak için tüm örneklem tahminleri ve yuvarlanan pencere tahminleri kullanılmıştır. Çalışmada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan 2006-2022 dönemine ait 191 Para Politikası Kurulu (PPK) karar metni kullanılmıştır. Tahmin sonuçları, ölçülen PPK toplantı duyarlılığının USD/TRY döviz kuru üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Duyarlılık analizi göstergesi, gelecekteki faiz oranındaki değişimi tahmin etmek ve gelecekteki merkez bankası kararlarını desteklemek ve beklentileri yönetmek için kullanılabilir. Ayrıca, yayınlanan PPK metinlerinin faiz oranlarındaki değişimi yansıtıp yansıtmadığı analiz edilebilir. Duyarlılık endeksi, modelin açıklayıcı gücünü artıran diğer ekonometrik modeller için bir gösterge olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Changes in the global financial structure necessitated the shift of monetary policy instruments and increased the transparency of central banks. Thanks to advances in analysis methods, text analysis methods were improved and non-digitizable data types became digitizable. In this direction, the sentiment scores were obtained by examining the decision texts of the Monetary Policy Committee (MPC) with the sentiment analysis methods. After examining whether the mentioned text sentiment scores influence the exchange rate using the event study analysis. Under this background using whole sample estimates and rolling window estimates is to understand whether the effect is time-varying. The study used 191 Monetary Policy Committee (MPC) decision texts between the 2006-2022 period published by the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT). Estimation results show that the measured MPC meeting sentiment influences the USD/TRY exchange rate. Sentiment analysis indicators can be used to estimate the change in the future interest rate and support future central bank decisions and manage expectations. Furthermore, it can be analyzed whether the published MPC texts reflect the change in interest rates. The sentiment index can be used as an indicator for other econometric models that increase the explanatory power of the model.