Perı̇odontı̇tı̇s ve sı̇garanın dı̇şetı̇ oluğu sıvısı hı̇poksı̇ ı̇le ı̇ndüklenen faktör sevı̇yelerı̇ne etkı̇sı̇
Effect of periodontitis and smoke on gingival crevicular fluid hypoxia inducible factor levels
- Tez No: 787346
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Periodontitisin periodontal dokuların hipoksisi üzerinde etkili olduğu ve periodontitis varlığında artmış HIF-1α seviyeleri çeşitli çalışmalar ile gösterilmiştir. Sigaranın doğrudan hipoksi ve iskemiye neden olan karboksihemoglobin miktarında artış meydana getirdiği ayrıca sigara dumanındaki karbonmonoksitin, dokulara taşınan O₂ miktarının azalmasına neden olduğu bildirilmiştir. Periodontolojide hipoksi mekanizmalarının anlaşılmasına yönelik çalışmaların az sayıda olduğu ve HIF-1α ile sınırlı kaldığı görülmüştür. Mevcut çalışmada sigara ve periodontitisin periodontal dokularda meydana getirdiği hipoksik değişiklikleri, dişeti oluğu sıvısı (DOS) hipoksi ile indüklenen faktörler (HIF-1α, HIF-2α, HIF-3α) ve vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) seviyelerini değerlendirerek incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya periodontal sağlıklı sigara içmeyen (Grup S) 22 ve içen (Grup SS) 22, periodontitise sahip (Evre 3, Derece B veya C) sigara içmeyen (Grup P) 22 ve içen (Grup PS) 22 birey dahil edilmiştir. Klinik periodontal parametreler (plak indeksi, gingival indeks, sondlamada kanama indeksi, sondlamada cep derinliği, klinik ataşman seviyesi) kaydedilmiş, DOS örnekleri toplanmış ve ELISA yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various studies have shown that periodontitis is effective on hypoxia of periodontal tissues and increased HIF-1α levels in the presence of periodontitis. Smoking has been reported to cause an increase in the amount of carboxyhemoglobin, which directly causes hypoxia and ischemia. Carbon monoxide in cigarette smoke also shown to cause a decrease in the amount of O₂ transported to the tissues. Studies on better understanding of hypoxia mechanisms in periodontology are few and limited to HIF-1α. In the present study, it was aimed to evaluate the hypoxic changes caused by smoking and periodontitis in periodontal tissues via examining gingival crevicular fluid (GCF) hypoxia inducible factors (HIF-1α, HIF-2α, HIF-3α) and vascular endothelial growth factor (VEGF) levels. The study included periodontal healthy non-smokers (Group S) 22 and smokers (Group SS) 22, with periodontitis (Stage 3, Grade B or C) non-smoker (Group P) 22, and 22 smokers (Group PS) individuals.