Bilgisayarlı tomografide akciğerde izlenen solid dışı nodüllerin benign ve malign ayrımında doku analizinin rolü
The role of texture analysis in the discrimination of benign and malign subsolid nodules in computerized tomography
- Tez No: 787355
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş-Amaç: Akciğer kanserlerinin büyük bir kısmı pulmoner nodül olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yapılan incelemelerde akciğer nodülü saptanma oranı artmıştır. Benzer görünüm özellikleri benign ve malign nodüllerin ayrımını zorlaştırır. Radyomik, lezyonları noninvaziv bir dizi gelişmiş görüntüleme özelliği kullanarak tanımlamayı amaçlayan kantitatif görüntüleme alanıdır. Çalışmamızın amacı kontrastlı BT görüntülerinde, subsolid pulmoner nodüllere doku analizi yaparak benign ve malign nodül ayrımını yapmaya yardımcı olabilecek radyomik parametreleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2015-Haziran 2022 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi almış subsolid nodülü bulunan hastalar retrospektif olarak taranmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 64 hastanın görüntülemelerinde bulunan 99 pulmoner nodül değerlendirmeye alınmıştır. Kontrastlı toraks BT incelemeleri LifeX yazılım programına entegre edilmiş ve nodüller segmente ve ekstrakte edilerek radyomik kantitatif parametre ölçümleri yapılmıştır. Subsolid nodüllerin tamamında, semisolid nodüllerde ve buzlu cam nodüllerinde malign, premalign ve benign gruplar arasında radyomik parametreler açısından karşılaştırmalar yapılmıştır. Sonrasında premalign ve malign gruplar birleştirilmiştir. Bu aşamada benign nodüller ve premalign-malign nodüller arasında elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya 64 hasta katılmıştır. Bu hastaların 39 (%60,9)'u erkek ve 25 (%39,1)'i kadındı. Bu nodüllerden 16 tanesi premalign, 36'sı malign ve 47 tanesi benign olarak tanı almıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Most of the lung cancers occur as pulmonary nodules. In addition, the detection rate of lung nodules increased in the examinations. Similar appearance features make it difficult to distinguish between benign and malignant nodules. Radiomics is a field of quantitative imaging that aims to identify lesions using a noninvasive set of advanced imaging features. The aim of our study is to determine radiomic parameters that can help to differentiate benign and malignant nodules by performing texture analysis on subsolid pulmonary nodules on contrast- enhanced CT images. Materials and Methods: In our study, patients with subsolid nodules who received treatment at Dokuz Eylul University Hospital between January 2015 and June 2022 were retrospectively screened. 99 pulmonary nodules found in the imaging of 64 patients who met the inclusion criteria were included in the evaluation. Contrast- enhanced chest CT examinations were integrated into the LifeX software program and radiomic quantitative parameter measurements were made by segmenting and extracting the nodules. Comparisons were made between malignant, premalignant and benign groups in terms of radiomic parameters in all subsolid nodules, semisolid nodules and ground glass nodules. Afterwards, premalignant and malignant groups were combined. At this stage, the data obtained between benign nodules and premalignant-malignant nodules were analyzed statistically. Results: 64 patients participated in the study. Of these patients, 39 (60.9%) were male and 25 (39.1%) were female. Of these nodules, 16 were diagnosed as premalignant, 36 as malignant, and 47 as benign.