Mechanical and physicochemical performance for recycled CF/PEKKthermoplastic composite materials
  1. Tez No: 787357
  2. Yazar: YASEMİN SÜMEYYE TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son zamanlarda hafifliği ve yüksek mukavemeti nedeniyle kompozit malzemelerin kullanımı artmıştır. Kompozit malzemelere artan ilgi nedeniyle biriken kompozit atık miktarı çevre için sorun oluşturmaktadır. Bu nedenle bertaraf için gerekli toplama ve yakma işlemlerinin yapıldığı alanlar yeterli değildir. Daha sürdürülebilir bir gelecek için Avrupa Birliği, atık depolama ve geri dönüşüm konusunda kararlar almıştır. Ayrıca geri dönüştürülebilir malzemeler olan termoplastik reçine kompozitlerin kullanımının arttırılması için çeşitli çalışmalar başlatılmıştır. Gerekli çalışmalar ve altyapı oluşturulmazsa hızlı bir kaynak tüketimi olacak ve hammadde rezervleri giderek azalacaktır. Tüketimin artması ve rezervlerin azalması sektörün devamlılığı konusunda tehlikeye neden olmaktadır. Bu çalışmada, üretim aşamasında malzemelerin çevresel etkilerini azaltmak, ekonomik maliyetleri düşürmek ve ürün sürekliliğini sağlamak için geri dönüştürülmüş ve işlenmemiş kompozit malzemeler karşılaştırılmıştır. Karbon/PEKK tek yönlü tipleri otoklav kürleme fırını ile konsolide edilmiştir. Nihai üründen alınan numuneler, eğilme ve ara tabaka kesme numunesi (ILSS) gibi mekaniktir; Diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), dinamik mekanik analiz (DMA) ve fiber boşluk oranı (FVC)-porozite testi gibi fizikokimyasal testlerle test edilmiştir. Numune, geri dönüşümden önce ve sonra yapıdaki değişiklikleri yorumlamak için taramalı elektron mikroskobu (SEM) altında gözlemlenmiştir. Elde edilen tüm sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılacak ve literatürde mevcut çalışmalardan elde edilen sonuçlar ile birlikte değerlendirilmiştir. Sonuçlar, işlenmemiş termoplastiğin, geri dönüştürülmüş termoplastik kompozitlere göre %68.05 daha yüksek eğilme mukavemeti ve %7.85 eğilme modülüne sahip olduğunu göstermektedir. Katmanlar arası ortalama kayma mukavemetleri, işlenmemiş ve geri dönüştürülmüş termoplastik kompozitler için sırasıyla 81.8 MPa ve 64.7 MPa olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of the composite materials has recently been increased due to their lightness and high strength. Due to the increasing interest in composite materials, the amount of composite waste accumulated creates a problem for the environment. Therefore, the areas where the collection and incineration processes required for disposal are carried out are not sufficient. For a more sustainable future, the European Union has taken decisions about waste storage and recycling. In addition, various studies have been initiated to increase the use of thermoplastic resin composites, which are recyclable materials. If the necessary studies and infrastructure are not created, there will be a rapid resource consumption and the raw material reserves will gradually decrease. The increase in consumption and the decrease in reserves cause to the danger about the continuity of the sector. In this study, recycled and unprocessed composite materials were compared to reduce the environmental impact of materials during the production phase, reduce economic costs, and ensure product continuity. Carbon/PEKK unidirectional types were consolidated with autoclave curing oven. The samples taken from the final product are mechanical such as bending and interlaminar shear sample (ILSS); It has been tested with physicochemical tests such as differential scanning calorimetry (DSC), dynamic mechanical analysis (DMA) and fiber void ratio (FVC)-porosity test. The sample was observed under scanning electron microscopy (SEM) to interpret the changes in the structure before and after recycling. All the results obtained were compared with each other and evaluated with the results obtained from the existing studies in the literature. Results indicate that the virgin thermoplastic showed 68.05% higher flexural strength and 7.85% flexural modulus values compared to the recycled thermoplastic composites. the average interlaminar shear strengths were measured as 81.8 MPa and 64.7 MPa for the virgin and the recycled thermoplastic composites, respectively.