Tıbbi sülüklerin (hirudo verbana, carena 1820) çeşitli büyüme ve üreme performanslarında farklı oranlarda D-glukoz monohidrat ilave edilmiş sığır kanı ile beslemenin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of feeding with different levels of D-glucose monohydrate added bovine blood in various growth and reproduction performances of medicinal leeches (hirudo verbana, carena 1820)
- Tez No: 787385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL DERNEKBAŞI, DOÇ. DR. MUSTAFA CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada farklı glukoz seviyelerine sahip sığır kanıyla beslenen tıbbi sülük Hirudo verbana bireylerinin büyüme ve üreme ve performansları ile yaşama oranları araştırılmıştır. Bu amaçla sülükler final glukoz seviyeleri 152 mg/dL (Kontrol grubu: Glukoz eklenmemiş), 200 mg/dL (G200 grubu), 300 mg/dL (G300 grubu), 500 mg/dL (G500 grubu), 750 mg/dL (G750 grubu), 1000 mg/dL (G1000 grubu), 2500 mg/dL (G2500 grubu) ve 5000 mg/dL (G5000) olan sığır kanıyla beslenmişlerdir. Kanın glukoz seviyesi ayarlamaları D-Glukoz monohidrat'ın kana doğrudan eklenmesiyle yapılmıştır. En yüksek büyüme performansı %2,34 spesifik büyüme oranı ile G2500 grubunda (final ağırlık: 10,37 ± 3,86 g) bulunmuştur. Sülük ağırlığının glukoz seviyesine bağlı olarak kuadratik artış gösterdiği bulunmuştur (Plinear & Pkuadratik < 0,05). En yüksek yaşama oranı (%89) ve en yüksek gebelik oranı (%39) ise G750 grubunda bulunmuştur (P < 0,05). 750 mg/dL üzerindeki seviyelerde yaşama ve gebelik oranında keskin bir düşüş görülmüştür. Kan glukoz seviyesinin kokon ve yavru üretimine anlamlı etkisi bulunamamıştır (P > 0,05). Kırık hat modeline göre optimum glukoz seviyesi; büyüme için 2461 mg/dL, yaşama oranı için 750 mg/dL, gebelik oranı için 749,9 mg/dL olarak bulunmuştur. Ayrıca bu çalışma, en yüksek büyüme performansının G2500 grubunda bulunmasına rağmen yaşama ve gebelik oranları dikkate alındığında, tıbbi sülük yetiştiriciliğinde kanın 750 mg/dL glukoz seviyesiyle kullanılması gerektiğini ortaya koymuştur. 750 mg/dL glukoz seviyesini elde etmek için sığır kanına yaklaşık 2,80 g/L D-glukoz monohidrat ilave edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, growth, reproduction and survival of medicinal leech Hirudo verbana individuals fed with bovine blood with different glucose levels were investigated. For this purpose, leeches were fed with bovine blood with final glucose levels of 152 mg/dL (Control group: Glucose-free), 200 mg/dL (G200 group), 300 mg/dL (G300 group), 500 mg/dL (G500 group), 750 mg/dL (G750 group), 1000 mg/dL (G1000 group), 2500 mg/dL (G2500 group) and 5000 mg/dL (G5000). Blood glucose levels were adjusted by direct addition of D-Glucose monohydrate to the blood. The greatest growth performance was found in the G2500 group (final weight: 10,37 ± 3,86 g) with a specific growth rate of 2,34%. A quadratic increase was found in the body weight values of the leeches depending on the glucose level (Plinear & Pquadratic < 0,05). The greatest survival (89%) and gravidity (39%) were found in the G750 group (P < 0,05). A sharp decrease was observed in survival and gravidity at above 750 mg/dL levels. There was no significant effect of blood glucose level on cocoon and offspring production. According to the broken line model, the optimum glucose levels were found 2461 mg/dL for growth, 750 mg/dL for survival and 749,9 mg/dL for gravidity. In addition, this study showed that although the highest growth performance was found in the G2500 group, the blood with 750 mg/dL glucose level should be used in medicinal leech culture considering the survival and gravidity. It is recommended to add approximately 2,80 g/L D-glucose monohydrate to bovine blood to achieve 750 mg/dL glucose level.