Architectural education and the concept of competences
Mimarlık eğitimi ve yetkinlik kavramı
- Tez No: 787398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tarih boyunca mimarlık eğitimi, mimarlık pratiklerinin parçası olduğu toplumsal ilişkilerin yapılandırılmasında yaşanan tarihsel dönüşümlere bağlı olarak birçok değişime uğramıştır. Eskiden usta-çırak yöntemiyle sahada yer alan mimarların yetiştirilmesi, on yedinci yüzyıldan sonra bilgi üretimi ve eğitiminin yapıldığı egemen ortam olmaya başlayan üniversitelere taşınmıştır. Üniversitelerin kurulumundan günümüze kadar geçen sürede, yükseköğretim sisteminin değişen bilgi, beceri ve yetkinlikler, mimarlıktaki mesleki yetkinlikleri ve mimarlık eğitiminde kazandırılan yetkinlik setlerini de etkilemiştir. Bu çalışma, temel olarak, bilgi üretiminin ve eğitiminin gerçekleştirildiği yer olan üniversiteler ile mimarlık mesleğinin gerek pratik gerekse söylemsel oluşumları arasındaki ilişkinin tarihsel bağlamlarında karşılıklı olarak nasıl geliştiğini araştırmaya odaklanmaktadır. Bu genel bağlamda araştırma sorusu, üniversitelerdeki eğitim pratiklerini ele alırken mimarlık mesleği pratiği içinde formüle edilen“beklentiler”dizisi ve bu beklentilerin tarih boyunca çağdaş biçimlerine doğru evrimi üzerinde özellikle durmaktadır. Bunun yanında, yükseköğretimin ve mesleki donanımın genel alanlarını tanımlayan mevcut kavramlar dizisinin mimarlık eğitimi alanıyla arasındaki ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, architectural education has been subjected to many changes in relation to the historical transformations in the structuring of the social relations that architectural practices are a part of. The training of architects, which used to take place in the field within a master-apprentice method were carried over to universities, which started to become the dominating context where knowledge production and education was carried out, following the seventeenth century. The changing knowledge, skills and competences of the Higher Education System from the establishment of the universities to the present have also affected the professional competences in architecture and the competence sets gained in architectural education. This study mainly focuses on researching into how the relationship between universities, as the place where knowledge production and education is carried out, and professional practice of architecture, both in its practical and discursive formations developed mutually in their historical context. In this general context, the research question is specifically dwelling on the set of“expectations”that are formulated within the architectural professional practice as they address the educational practices in universities and on the evolution of such expectations through history towards their contemporary forms. Moreover, the relationship between the current set of concepts that define the general fields of higher education and vocational equipment and the field of architectural education has been investigated.