Cinsel saldırı sonrası elde edilen karışık haldeki biyolojik örneklerin FTIR ile kimliklendirilmesi
Identification of mixed biological samples obtained after sexual attack with FTIR
- Tez No: 787408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÜNSAL SAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Genetik, Forensic Medicine, Biology, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Adli bilimler; yürütülen bir soruşturmada elde edilen tüm delillerin incelenmesi ve değerlendirilmesi ile suçu işleyen kişi veya kişilerin belirlenip kanıtlanması için yürütülen multidisipliner bilim dalıdır. Adli genetik, adli bilimlerin en önemli alt dallarından bir tanesidir. Suç ile suçlu arasındaki bağı tespit ederken cinsel saldırı, cinayet ya da hırsızlık gibi adli vakalarda olay yerinden toplanan biyolojik materyallerden (kan, semen, tükürük, idrar vs.) elde edilen genetik bilgiyi kullanır. Bu sayede şüpheli olan kişilerin olay ya da olay yeri ile herhangi bir bağlantıları olup olmadığı saptanmaya çalışılır. Olay yerinden elde edilen vücut sıvılarının kimliklendirilmesi ise cezai soruşturmaların ilerleyişinde önemli rol oynamaktadır. Cinsel saldırı vakalarında olay yerinden elde edilen semen lekelerinin serolojide immünolojik testlerle belirlenmesi rutin işlemler arasındadır. Vajinal sıvı lekeleri için ise rutin bir analiz bulunmamaktadır. Son yıllarda literatürde, örnekler üzerinde herhangi bir ön işleme gerek duyulmadan hızlı, maliyetsiz ve kolay bir şekilde vücut sıvılarının analiz edilebilmesi için spektroskopik yöntemlerin kullanımının arttığı görülmektedir. Olay yerinde elde edilen biyolojik örneğe zarar vermeden, miktarını azaltmadan, en hızlı şekilde analiz edip sonuç verilebilecek spektroskopik yöntemlerden biri FTIR spektroskopisidir. Bu tez çalışmasında, FTIR spektroskopisi kullanılarak seminal sıvı ve vajinal sıvı örneklerinin karışım haldeyken pamuklu beyaz ve naylon desenli olmak üzere 2 farklı kumaş türü üzerinde kimliklendirilmesi amaçlanmıştır. Vajinal sıvı ve vajinal + seminal sıvıdan oluşan karışım haldeki örneklerin ayrı ayrı FTIR ile incelenmesi ile elde edilen sonuçlara bakıldığında, bu vücut sıvılarını tanımlayacak fonksiyonel gruplar karakterize edilmiş ve iki biyolojik sıvının birbirinden ayırt edilmesini sağlayan PSA / Fruktoz fonksiyonel grubuna ait bir nokta karışım örneklerde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forensic science is a multidisciplinary branch of science that is carried out in order to identify and prove the person or persons who committed the crime by examining and evaluating all the evidence obtained in a conducted investigation. Forensic genetics is one of the most important sub-branches of forensic science. While detecting the link between crime and criminal, it uses genetic information obtained from biological materials (blood, semen, saliva, urine, etc.) collected from the crime scene in forensic cases such as sexual assault, murder, or theft. In this way, it is tried to determine whether the suspects have any connection with the incident or crime scene. Identification of body fluids obtained from the crime scene plays an important role in the progress of criminal investigations. In cases of sexual assault, the use of spectroscopic methods is increasing in order to analyze semen or vaginal fluid stains obtained from the crime scene quickly, inexpensively, and easily without the need for any pre-processing. FTIR spectroscopy is the spectroscopic method that can be analyzed and given results in the fastest way without damaging the biological sample obtained at the crime scene and without reducing its amount. In this thesis, it is aimed to identify seminal fluid and vaginal fluid samples in mixed state on 2 different fabric types, cotton white and nylon patterned, using FTIR spectroscopy. Considering the results obtained by examining the mixed samples consisting of vaginal fluid and vaginal + seminal fluid separately with FTIR, the functional groups that would define these body fluids were characterized and a point belonging to the PSA / Fructose functional group, which allows the two biological fluids to be distinguished from each other, was determined in the mixed samples.