Bir uygulama topluluğu olarak Zeyniler Çalıkuşu Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi
Zeyniler Çalıkuşu Women Agricultural Development Cooperative as a community of practice
  1. Tez No: 787410
  2. Yazar: NAGİHAN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Öğrenme yaşam boyu süren bir faaliyettir ve yetişkinlerin öğrenmesini açıklamak üzere birçok kuram ve yaklaşım geliştirilmiştir. Bunlar arasında, durumsal öğrenme teorisi hem informel öğrenmeleri ön planda tuttuğu hem de yetişkinlerin öğrenme süreçlerini bir topluluk içinde ve bir duruma bağlı olarak ele aldığı için farklılaşmaktadır. Durumsal öğrenme teorisine göre öğrenme yalıtık bir durum değil; sosyal hayatın içinde gerçekleşen durumsal bir faaliyettir. Durumsal öğrenme perspektifinden bireylerin birbirleriyle etkileşimlerde bulunduğu gruplar uygulama toplulukları olarak adlandırılır. Uygulama topluluğunda esas olan, öğrenmelerin bir uygulama etrafında şekillenmesidir. Uygulama topluluklarının özellikleri karşılıklı bağlılık, ortak girişim ve paylaşılan birikimdir. Uygulama topluluğunun tanımlayıcı özelliklerinden biri de, üyelerin çevresel katılımdan merkeze olan yolculuklarında yoğun öğrenmeler gerçekleştirmeleri ile meydana gelen kimlik gelişimi sürecidir. Bu çalışma Zeyniler Çalıkuşu Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ni uygulama topluluğu bağlamında değerlendirerek kooperatif ortaklarının kimlik gelişimi ve güçlenme deneyimlerini analiz etmeyi amaçlamıştır. Çalışma, bir durum çalışması olup, Bursa'da Zeyniler Mahallesinde yer alan Zeyniler Çalıkuşu Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 19 aktif ortağı, bir ortak yakını ve bir yerel yönetici ile yürütülmüştür. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme, gözlem ve soru kağıdı tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Sonuç olarak, kooperatifteki faaliyetler ve öğrenmeler ortaklar arası karşılıklı bağlılığı derinleştirmekte; ortak girişim faaliyetlerini çeşitlendirmekte ve bir birikim oluşturmaktadır. Bütün bunların sonucunda meşru çevresel katılım bağlamında çevreden merkeze olan yolculuklarında ortaklar kooperatif faaliyetlerine aktif katılım sağlayarak topluluk kimliğini geliştirmişlerdir. Bazı faaliyetlerde yerel kimliğin küresel kimliğe dönüşmesi söz konusudur. Ayrıca, kimlik gelişimi ile iç içe olarak kadınların en çok sosyal ve psikolojik güçlenme deneyimledikleri ve toplumsal cinsiyet eşitliği açısından kadınların farkındalık kazandıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Learning is a lifelong activity and there are many theories and approaches that explain adult learning. However, situated learning differs from those studies in terms of recognizing informal learning and dealing with the learning process of adults in a community and depending on a situation. From the situated learning perspective, the groups in which participants interact with each other are called as communities of practice. What is essential in a community of practice is that learning is shaped around a practice. The dimensions of community of practice are mutual engagement, joint enterprise and shared repertoire. One of the characteristic features of the community of practice is the identity development process that occurs as members perform intensive learning on their journey from peripheral participation to the center. This study has aimed to analyze identity development and empowerment of cooperative members by considering Zeyniler ÇalıkuĢu Women Agricultural Development Cooperative as a community of practice. The study is a case study and was carried out with 19 active members of the cooperative located in Zeyniler Village in Bursa, a relative of a member and a local authority located in Zeyniler Village in Bursa. The data were collected using semi-structured interview, observation and question paper technique. Descriptive analysis was used in the analysis of the data. As a result, practices and learning in the cooperative deepen the mutual engagement among the members; verify its joint enterprise activities and enriches shared repertoire. As a result, in the context of legitimate peripheral participation, the members have developed their community identity by active participation in cooperative activities in their journey from the periphery to the center. There is a transition from local identity to global identity in some activities. In addition, it has been determined that women experience mostly social, and psychological empowerment intertwined with identity development and that women have gained awareness in terms of gender equality.