Ankara ve İstanbul atmosferlerinin polen çeşitliliği ve yoğunluğu bakımından karşılaştırılması
Comparison of Ankara and İstanbul atmospheres in terms of pollen diversity and density
  1. Tez No: 787414
  2. Yazar: RESUL DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR MÜNEVVER PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez çalışmasında, Ankara ve İstanbul illerinde bulunan atmosferdeki polenler incelenmiştir. Çalışmada her iki ilde bulunan atmosfer polenler 01.01.2022- 01.12.2022 tarihleri arası 11 ay boyunca volümetrik yöntem kullanılarak toplanmıştır. Ankara atmosferinde toplam 36 taksona ait yıllık polen integrali 7717 (polen/m3), İstanbul atmosferinde 36 taksona ait 7615 (polen/m3) olarak bulunmuştur. Ankara atmosferindeki baskın taksonlar sırasıyla Cupressaceae/ Taxaceae, Pinaceae, Populus, Acer, Amaranthaceae, Poaceae, Urticaceae, Fraxinus, Platanus iken, İstanbul ilinde ise sırasıyla Cupressaceae/ Taxaceae, Platanus, Urticaceae, Pinaceae, Quercus, Morus, Acer, Olea, Corylus, Poaceae şeklinde tespit edilmiştir. Bu taksonlara ait polen mikrofotoğrafları çekilmiştir. Çalışmanın yapıldığı tarihler arasında meteorolojik veriler ile günlük polen konsantrasyonları arasındaki ilişki, Spearman korelasyon testi ile belirlenmiştir. Hekimler ve hastaların faydalanabilmesi için her iki ile ait 11 aylık polen takvimi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis, atmospheric pollen grains in Ankara and Istanbul provinces were examined. In the study, atmospheric pollen grains in both city were collected with a volumetric burkard trap for 11-month period between 01.01.2022 and 01.12.2022. Annual pollen integral of 36 taxa in Ankara atmosphere was found as 7717 (pollen/m3). The annual pollen integral of 36 taxa in the atmosphere of Istanbul was found to be 7615 (pollen/m3). While the dominant taxa in Ankara, are Cupressaceae/ Taxaceae, Pinaceae, Populus, Acer, Amaranthaceae, Poaceae, Urticaceae, Fraxinus, Platanus; it has been identified as Cupressaceae/ Taxaceae, Platanus, Urticaceae, Pinaceae, Quercus, Morus, Acer, Olea, Corylus and Poaceae in İstanbul. Pollen microphotographs of these taxa were taken. The correlation between meteorological data and daily pollen concentrations between the dates of the study was determined by Spearman correlation test. For the benefit of physicians and patients, an 11-month pollen calendar has been created for both provinces.