Ankara ve İstanbul'da faaliyet gösteren özel hastanelerin pazarlama stratejilerinin analizi
  1. Tez No: 159585
  2. Yazar: ASUMAN MERTLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
182 ÖZET Günümüzde pazarlama fonksiyonunun önemi, tüm işletmelerde olduğu gibi sağlık kuruluşlarında da giderek önemini artırmaktadır. Bu doğrultuda, uygulanılan pazarlama stratejileri rekabette önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla, birer hizmet işletmeleri olan sağlık kuruluşlarının da öncelik verdikleri amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için uygulamaları gereken çeşitli stratejiler vardır. Bu çalışmada, sağlık kuruluşlarının (Hastanelerin) uyguladıkları pazarlama stratejilerini belirlemek amacıyla Ankara ve İstanbul'da faaliyet gösteren 57 özel hastane yöneticisine anket uygulanmıştır. Araştırmada sonucunda, hastanelerin %37'sinde pazarlama departmanı bulunduğu ve %69'unda pazarlama faaliyetlerinin halkla ilişkiler departrrianı tarafından yürütüldüğü görülmüştür. Ayrıca hastane yöneticilerinin %96'sı hastaneler arasında rekabet olduğunu, %49'u pazar bölümlendirmesi yaptığını belirtmiştir. Önemli bir bulguda, hemen hemen hastanelerin tümünün (%98) sunulan hizmetin hastalara nasıl ulaştırılacağı konusunda araştırma yaptığı, hastanelerin büyük bir kısmının (%95) pazarlamaya ilişkin araştırma çalışmalarının hastanenin kendisinin yaptığı, hastanelerin %98'înin hizmet içi eğitim programlan düzenlediği, verilen bu eğitim programlarında ağırlıklı ve yaygın olarak iletişim konusunun ele alındığı, tanıtım faaliyetlerinde yaygın olarak broşür ve e( kitapçıkları kullanıldığı ve tanıtımda büyük oranda uygun fiyat ve hizmetin niteliği üzerinde durulduğu, önceden tedavi görmüş hastaların hasta sayısını artırmada olumlu etkileri olduğu, farklı fiyat stratejileri uyguladıktan görülmüştür.
Özet (Çeviri)
183 ABSTRACT Importance of marketing function today has been increasing gradually its significance also at health organizations so it is at all enterprises. In this respect, marketing strategies implemented have come before us as a significant concept in competition. Eventually, health organizations which are service enterprises have various strategies required to be implemented in order to realize their targets to which they gave priority. In this study opinion pole has been implemented to 57 directors of private hospitals operating in Ankara and in Istanbul for the purpose of determining their marketing strategies implemented by health organizations (hospitals). At the end of the research it has been concluded that 37% of hospitals have marketing department and that at 69% thereof marketing activities have been carried out by their public relations department. Furthermore, 96% of directors of hospital stated that there has been a competition among hospitals, and that 49% thereof have made market sharing. A significant finding however is that almost all hospitals (98%) have performed research on how services rendered to patients would be formed, that research studies on marketing of great majority of hospitals (95%) have been made by the hospital itself, that 98% of hospitals have provided on-the-job (in-service) training, that in such training programs the issue of communication has been dealt with by weight and widespread, that brochures and hand books have been used widely in the promotional activities and emphasis has been made comprehensively on best and responsive price and quality of service, that patients who were previously treated have positive effect on increase of number of patients, and that they have implemented different price strategies.