Ankara ve İstanbul'daki hıv/aıds merkezlerinde takipli hıv (+) olan çocuk ve ergenlerin ruh sağlığı ve bilişsel fonksiyonları açısından incelenmesi ve orta-ağır şiddetli astımlı çocuklarla karşılaştırılması
An investigation of psychopathology and cognitive functioning of HIV infected children and adolescents in Ankara and Istanbul and comparison with children with moderate and severe asthma
  1. Tez No: 535909
  2. Yazar: BURAK KARAKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Karakök, B.. Ankara ve İstanbul'daki HIV/AIDS Merkezlerinde Takipli HIV (+) Olan Çocuk ve Ergenlerin Ruh Sağlığı ve Bilişsel Fonksiyonları Açısından İncelenmesi ve Orta-Ağır Dereceli Astımlı Çocuklarla Karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Tezi, Ankara, 2017. Yapılan son çalışmalarda HIV ile enfekte çocuklarda psikiyatrik sorunların sık görüldüğü bildirilmektedir. Bununla birlikte bu çocuklardaki psikopatoloji üzerine etkili olabilecek hasta ve hastalık ilişkili etkenler ile sosyodemografik etkenler henüz net bir şekilde aydınlatılmış değildir. Bu çalışmada, HIV (+) çocuk ve ergenlerin sosyodemografik özelliklerinin incelenmesi, psikopatolojilerinin tespit edilmesi ve bilişsel değerlendirmelerinin yapılması ve bu öğelerle ilişkili olabilecek etkenlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bulgular yine kronik bir hastalık olan astım tanısı almış çocuk ve ergen kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada, 6-16 yaş arası 24 HIV+ çocuk ve ergen olguları ile kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilmiş orta ve ağır dereceli 22 astım tanılı çocuk ve ergen olguları değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamındaki çocuk ve ergenlerle psikiyatrik rahatsızlıkları taramak amacıyla, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve şizofreni Görüşme Çizelgesi-şimdi ve Yaşam Boyu şekli (ÇDŞG-ŞY-T) kullanılarak klinik görüşme yapılmıştır. Bilişsel fonksiyonu değerlendirmek amacı ile WISC IV kullanılmıştır. Çalışmaya alınan çocuklar Çocuklar için Depresyon Ölçeğini (CDI), Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeğini, Güçler Güçlükler Anketini(GGA) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğini (Rosenberg Self-Esteem Scale, RSS) doldurmuşlardır. Çocukların ebeveynleri de, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeğini (Anne-baba formu) ve Güçler Güçlükler Anketi Ebeveyn Formunu (GGA) doldurmuşlardır. Bu değerlendirmeler sonucunda, araştırma ve kontrol grubu arasında DSM-IV‟e göre konulan psikiyatrik tanılar açısından istatistiksel bir fark saptanmamakla birlikte her iki grubun da toplum ortalamalarına göre daha yüksek oranda psikopatolojiye sahip oldukları görülmüştür. Bununla birlikte HIV + çocuklarda DEHB tanısının oldukça yüksek oranda olduğu bulunmuştur. WISC-IV test puanları, Sözel Kavrama, Algısal Akıl Yürütme, Çalışma Belleği, İşleme Hızı ve toplam IQ olarak 5 faktör altında incelenmiş ve HIV grubunun tüm test puan ortalamaları anlamlı olarak astım grubundan daha düşük saptanmıştır. Hastaların CD4 sayıları ve HIV RNA değerlerinin psikopatoloji varlığı ve zeka düzeyleri ile arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Her iki grup arasında Yaşam Kalitesi Ölçeği, Güçler Güçlükler Anketi, Depresyon Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği puanları açısından istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. Bu araştırmada HIV (+)çocukların oldukça yüksek oranda psikopatolojiye sahip olmalarına rağmen çocuk psikiyatristi tarafından değerlendirilme oranlarının çok düşük olduğu görülmüştür. Bu hastaları izleyen hekimlerin multidisipliner yaklaşım çerçevesinde hastaları değerlendirip tanı anında tüm çocukları psikiyatrik muayene için ilgili hekime yönlendirmesi oldukça önemlidir. HIV‟in psikososyal ve nörogelişimsel etkilerinin prospektif araştırmalarla daha iyi aydınlatılması, HIV(+) çocuklara yönelik uygun önlemlerin alınması ve desteklerin sağlanması açısından gereklidir.
Özet (Çeviri)
Karakok, B., An investigation of psychopathology and cognitive functioning of HIV infected children and adolescents in Ankara and Istanbul and comparison with children with moderate and severe asthma, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Child and Adolescent Psychiatry, Ankara, 2017. Psychiatric problems among children with HIV infection have been described with recent studies. Yet disease, child, caregiver and socio-demographic factors associated with psychopathologies of these children are not fully understood. The aim of this research was to investigate psychopathologies and cognitive functions of HIV infected children and adolescents and factors associated with these objects. Results of HIV infected patients were compared with results of children and adolescents with asthma which was another chronic illness. 24 HIV + patients aged between 6-16 years old were assessed. Control group consisted of children with moderate and severe asthma who were similar in terms of age and gender. Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children, Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) was used for assessing the psychopathologies of enrolled children. Wechsler Intelligence Scale for Children, Fourth Edition (WISC-IV) was used to evaluate the cognitive function. Children completed Children's Depression Inventory (CDI), Pediatric Quality of Life Questionarie (PedsQL), Rosenberg Self-Esteem Scale(RSS), Strenghts and Difficulties Questionarie (SDQ). Parents completed Parent SDQ and Parent PedsQL. The results revealed that both of groups had higher rates of psychopathology than general population. A significant difference was not found in rates of psychopathology between two groups. However, an increased rate of Attention Deficit Hyperactivity Disorder in HIV infected children was seen in this study. Full Scale IQ, Verbal Comprehension, Perceptual Reasoning, Working Memory, and Processing Speed subscale scores for HIV infected children were all found to be significantly lower than children with asthma in WISC-IV evaluation. CD4 count and HIV RNA were not associated with both psychopathology and IQ scores. Scores of CDI, PedsQL, RSS, SDQ were not significantly different between two groups. A notable finding of the study was that although HIV infected children had high rates of psychopathology, none of these children had been evaluated for mental health problems by a specialist before the study. There is an urgent need for multidisciplinary approach to provide psychiatric examination of all HIV infected children at the time of primer HIV infection evaluation. Prospective researches are needed with a full understanding of psychosocial aspects of HIV and its effects on neurocognitive functions for interventions and preventions.