Esbâb-ı nüzûl bağlamında Kur'ân'da 'yes'elûneke' fiiliyle başlayan âyetlerin tefsiri
Exegesis (tafsir) of the verses beginning with the verb 'yes'elûneke (yas'aloonaka)' in the Qur'an in the context of asbab al-nuzul
- Tez No: 787426
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'de, mü'min, müşrik, münafık ve Ehl-i Kitap'tan olan kişilerin farklı maksatlarla sorduğu sorulara cevaben nâzil olan âyetler yer almaktadır. Bu sorulardan bazıları müslümanlar tarafından İslam'ı anlamak ve dini anlamda nasıl yaşamaları gerektiğini öğrenmek maksadıyla sorulmuşken, bazıları da müşrik, münafık ve Ehl-i Kitap tarafından Hz. Peygamber'i zor durumda bırakmak, eleştirmek, inkar ve alay etmek gibi farklı nedenlerle kasıtlı olarak sorulmuştur. Sorulan sorulara cevap olarak nâzil olan âyetlere bakıldığında on beş farklı yerde“yes'elûneke”ifadesi yer almakta ve her bir âyetin devamında Hz. Muhammed'in kendisine sorulan soruya vermesi gereken cevap bildirilmektedir. Bu çalışmada, Kur'ân-ı Kerîm'de farklı kişiler tarafından değişik nedenlerle sorulan sorular üzerine nâzil olan“yes'elûneke”ifadesinin yer aldığı âyetler çeşitli yönleriyle tefsir edilmekte ve“yes'elûneke”bağlamında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the Holy Qur'an, there are verses that are revealed in answer to the questions asked by believers (mu'minun), idolaters (mushrikun), hypocrites (munafiqun) and people of the Book for different purposes. While some of these questions were asked by Muslims in order to learn Islam and how they should live in a religious sense, others were deliberately asked by the idolaters, hypocrites and the people of the Book for different reasons such as putting the Prophet in a difficult situation, criticizing, denying and mocking him. When we look at the verses that are revealed in answer to the questions, the expression“yes'elûneke (yas'aloonaka)”is mentioned in fifteen different places and the answer that the Prophet Muhammad should give is stated in the continuation of each verse. In this study, the verses in the Holy Qur'an in which the expression“yes'elûneke (yas'aloonaka)”is included due to the questions asked by different people for different reasons are interpreted from various aspects and evaluated in the context of“yes'elûneke (yas'aloonaka)”.