Nüzûl bağlamında Mümtehine sûresinin tefsiri
Interpretation of the surah al-Mumtahanah in nuzūl
- Tez No: 602603
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA YARGICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mümtehine sûresi Medine'de 13 âyet olarak indirilmiştir. Resmi sıralamada 60., nûzül sırasına göre 91. sûredir. Mümtehine sûresinin ana teması Allah için sevme ve Allah için buğz etme fikri üzerinden kâfirlerin dost edinilmemesi gerektiğidir. Sûre, ismini Hudeybiye antlaşmasından sonra hicret ederek Medine'ye gelen kadınların imtihan edilmelerini konu alan 10. âyetin muhtevasından almaktadır.“Nüzûl Bağlamında Mümtehine sûresinin Tefsiri”adlı bu çalışma da, Mümtehine sûresinin tefsiri, sebeb-i nüzûl ile alakalı âyetlerinin rivayetleri ve münasebetleri açısından incelenmiştir. Çalışmamız, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, araştırmanın konusu ve önemi ile araştırmanın amacı ve yönteminden bahsedilmiştir. Birinci bölümde,“Esbâb-ı Nüzûle Genel Bir Bakış”başlığı altında, esbâb-ı nüzûlün tanımı, esbâb-ı nüzûlün kaynakları, esbâb-ı nüzûlün önemi ve onu bilmenin faydaları izah edilmektedir. Bu bölümde ayrıca Mümtehine sûresinin kimliği ele alınmıştır. İkinci bölümde,“Mümtehine sûresindeki Münasebetler”başlığı altında öncelikle Münasebet İlminin, Kur'ân tefsirindeki önemine ve sebeb-i nüzûl ile ilgili bilgilere değinilmektedir. Daha sonra Mümtehine sûresindeki münasebetler açısından âyetler beş alt başlık altında incelenmiştir. Bu başlıklar şu şekildedir; Kâfirlerden dost olamayacağını ifade eden sûrenin âyetleri, Hz. İbrahim'i ve onunla birlikte iman edenleri örnek almak ile ilgi olan sûrenin âyetleri, kâfirlerden yakınlık gösteren ve hain tutum sergileyenlere karşı Müslümanın tavrını belirleyen sûrenin âyetleri, İslam V toplumunun muhacirlerle olan imtihanı hakkındaki sûrenin âyetleri ve kadınların Hz. Peygamber'e biatı hakkındaki sûrenin âyetleri olarak sıralanmaktadır. Üçüncü bölümde ise“Mümtehine sûresinin Sebeb-i Nüzûlü ve Tefsiri”yine beş alt başlık altında, âyetlerin sebeb-i nüzûlü, tefsiri, icmâli anlamı ve ayetlerden çıkarılan hükümler açısından araştırılmıştır. Her bir alt başlıkta, öncelikle konu ile alakalı zikredilen âyetlerin nüzûlüne sebep olan rivayeti ve tefsirini konuyla ilgili kaynaklardan verdikten sonra âyetlerin icmali anlamı ve o âyetlerden çıkarılacak hükümler ele alınarak sûre bitirilmiştir. Tez bir değerlendirme ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Surah Al-Mumtahanah was revealed by 13 verses in Madinah. It is the 60th surah in the official ranking and the 91st according to the order of revelation. The main theme of surah Al-Mumtahanah is that disbelievers should not be made friends on the idea of loving for Allah and condolence for Allah. Surah takes its name from the content of the 10th verse, which is about the testing of women who emigrated to Medina after the Hudaybiyyah agreement. This study, titled,“Interpretation of the Surah Al-Mumtahanah in Nuzūl Context”is based on the interpretation of the Surah Mumtahanah in terms of the narrations and relations of asbāb al-nuzūl. This thesis consists of an introduction and three chapters. In the introduction, the subject, importance, purpose, and method of the research were discussed. In the first chapter, the definition, the importance, and the sources of asbāb al-nuzūl and the benefits of knowing asbāb al-nuzūl were explained under the title of“A General Outlook on Asbāb Al-Nuzūl”. Then, the names and topics of the surah were addressed under the title of the identification of the Surah Mumtahanah. In the second chapter, information related to the importance of the science of relations in the interpretation of The Quran and its relationship with asbāb al-nuzūl was discussed. Afterwards, the verses were examined under five sub-titles in terms of the relations in the Surah Mumtahanah. These titles are listed as the verses of the surah which state that the disblievers cannot be made friends, the verses of the surah VII related to taking Prophet Abraham and those who believed in him as an example, the verses of the surah that determine the attitude of the Muslims towards disblievers who show closeness and those who act treacherously towards them, the verses of the surah about the testing of the Islamic community with the Muhajirs and the verses of the surah about the allegiance of women to the Prophet Muhammad. In the third chapter,“Asbāb Al-Nuzūl and Interpretation of the Surah Mumtahanah”were researched under five sub-titles in terms of the asbāb al-nuzūl, interpretation, summative meaning of the verses and the provisions extracted from the verses. In each subheading, first of all, the narrative and exegesis which led to the revelation of the verses related to the subject were given from relevant sources, then brief meaning of the verses and the provisions to be extracted from those verses were discussed, and surah was finished. The thesis was concluded with an evaluation.