Ahzâb suresi 37. ayetin tefsiri
Exegesis of Ahzâb 37. verse
- Tez No: 787442
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kur'an-ı Kerim'in nazil olmaya başladığı dönemde vahyin tefsiri bizzat Peygamber Efendimiz tarafından yapılırdı. Onun ahirete irtihalinden sonra sahabe ve tâbiîn tefsir faaliyetlerine devam etmişlerdir. Tefsir, her geçen gün gelişmiş ve nihayet ihtisaslaşma döneminden itibaren asrımıza kadar müstakil çalışmalar verilmeye başlanmıştır. Asrı saadet olarak isimlendirilen Hz. Peygamber ve ashabının döneminden uzaklaştıkça vahyin mana ve maksatlarını anlayabilme hususunda da belli zafiyetler ortaya çıkmıştır. Bu zafiyetleri onarabilmek için manası müphem kalmış ve beyanına ihtiyaç duyduğumuz bazı ayetleri ele alıp zamanın idrakine açıklama fikri hasıl olmuştur. Tezimizin konusu olan Ahzâb 37. ayeti kerime araştırılmaya ve doğru anlaşılmasına ihtiyaç duyduğumuz ayetlerden birisidir. Çalışmamız, Ahzâb 37. ayetin manası ve tefsiriyle; çalışmaya esas aldığımız Ahzâb sûresinin genel olarak muhtevası, temel hedefleri, fazileti, sebeb-i nüzûlüne dair bilgileri ihtiva eden giriş kısmayla başlamaktadır. Birinci bölümde ayetin tefsiri, yer aldığı surenin özellikleri ve içeriği hakkında bilgi verdikten sonra ayette bizzat ismi zikredilen tek sahabi Zeyd bin Harise'nin şahsiyeti ve kısaca hayatından söz edilmekte, Zeynep bint Cahş'da bazı hususiyetleri ile anlatılmaktadır. Ayetin konusu olan“tebenni”(evlat edinme) yer yer ele alınmış ve cahiliye döneminde evlat edinmenin söz konusu toplumda nasıl algılandığı izah edilmiş, böylece ayeti daha iyi anlamak için gerekli ortam hazırlanmıştır. Bu ortamın hazırlanması klasik dönem ve çağdaş dönem müfessirlerinin yorumlarını anlamamıza yardımcı olmuştur. Tez konumuzun girift manalar barındırması hem İslam alimleri hem de oryantalistler açısından farklı anlaşılmaya sebep olmuş, böylece yanlış değerlendirmelerin önüne geçebilmek adına rivayetler hadis usulü kriterlerine uygun olarak incelenerek sahih bilgiye ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the time when Kur'an-ı Kerim was descending, the exposition of the revelation was being made by Prophet Muhammad himself. After his passing to hereafter, companion and successors kept continuation of the activities of exposition. The exposition was improved day by day and after specializing era, finally self-contained studies were carried out to our century. Moving away from the age named Happiness Age, which is the age of Prophet Muhammad and his companions, some weaknesses has occured at understanding the meaning and intentions of revelation. In order to fix those weaknesses, the idea of explaining time's cognizance accrued by discussing some versicles whose meaning remained indefinite and which we need the declaration of. The versicle Ahzâb 37., which is the thesis subject, is one of the versicles which we need it to be searched and understood correct. Our study, with the meaning of the versicle Ahzâb 37. and its expositon, starts with introduction part involving the informations about the versicle's, Ahzâb 37., which we ground on, generally; content, main objective, virtue, descending reason. In the first exposition of the versicle, after explaining the sura's speciality and contents the sura mentions the only companion that is aforesaid in sura, Zeyd bin Harise, explains him as a person and gives information about his life briefly and tells some cases with Zeynep bint Cahs. The point of the versicle is“Tebenni”(Adoption), is talked from place to place and explained how adoption is viewed in the days of ignorance so the versicle is easier to understand. This explanation makes so that we can better understand the interperations of the classical and modern era interpreters. The thesis content involving intricate meanings caused assigning different meanings by both Islamic scholars and orientalists, in this way in order to hinder the misevalutaions, precise information was tried to reach by rumors being examined favourably to methodology of hadith criterions.