GPS ve yerel gözlemlerin birlikte dengelenmesi
Combined adjustment of GPS and terrestrial observation
- Tez No: 78746
- Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS BARIŞKANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Doktora Tezi GPS ve YERSEL GÖZLEMLERİN BİRLİKTE DENGELENMESİ Mevlüt GÜLLÜ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Abbas BARIŞKANER 1998, 144 Sayfa Jüri : Prof. Abbas BARIŞKANER Prof. Dr. Orhan BAYKAL Doç. Dr. Muhammed ŞAHİN Uydu teknolojisinin gelişmesi sonucunda üç boyutlu konum belirleme önem kazanmıştır. Klasik ölçülerle yapılan (yersel ölçüler) konum belirleme teknikleri uydularla yapılmaya başlanmıştır. Klasik ölçülerle iyi sonuç elde edilemeyen gerek arazinin Topoğrafik yapısı, görüş azlığı ve gerekse hava şartlarının bozukluğundan etkilenen ülke ağlan, GPS (Global Positioning System) uyduları yardımıyla hassas ve kolay bir şekilde belirlenebilmektedir. Bu çalışmada, yersel ve GPS gözlemlerinin ayrı ve birlikte dengelenmesi sonuçlarının duyarlık açısından incelenmesi üzerinde durulmuştur. Bunun için ölçü hatalarını (Alet yüksekliği, merkezleme, oturma) en aza indirmek için 20 adet pilyeden oluşan bir test ağı kurulmuştur. Bu test ağında yersel (yatay doğrultu, düşey açı, eğik uzunluk) ve GPS (AX*, AY&, AZ&) koordinat farkları ölçülerek dengeleme sonuçlan duyarlık yönünden incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: GPS, dengeleme, koordinat sistemleri, yersel ölçüler, dönüşümler, ölçülerin elipsoide indirgenmesi, fonksiyonel model
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis COMBINED ADJUSTMENT OF GPS AND TERRESTRIAL OBSERVATIONS Mevlüt GÜLLÜ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor : Prof. Abbas BARIŞKANER 1998, 144 Page Jury : Prof. Abbas BARIŞKANER Prof. Dr. Orhan BAYKAL Assoc. Prof. Dr. Muhammed ŞAHİN Development of the satellite technology has affected the determination of three dimentional position and has improved the importance of geodesy. Nowadays the determination of position has been done by satellite techniques instead of using conventional measurements. The national nets, which are affected by the topographic structure of terrain, the lack of sighting and unsuitable of meteorological conditions, can be determined by GPS (Global Positioning System) precisely and easily. In this study, the results from conventional measuriement techniques (horizontal directions, vertical angles, slope distances) and GPS measurements (AX&, AY&, AZ*), were evaluated in term of the precision of adjustment separately and together. To reduce the measuriement errors (height of instrument, centering, depress) a test net was established with 20 observation pillars. KEY WORDS : GPS, adjustment, coordinate systems, conventional measurements, transformations, reduction of measurments to reference ellipsoid, functional model.