İzmir, Ödemiş ve Salihli civarı içme suyu örneklerindeki iyodür miktarının izotop seyreltme analizi yöntemi ile tayini
  1. Tez No: 65666
  2. Yazar: HÜLYA ÖZAKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET İZMİR, ÖDEMİŞ VE SALİHLİ CİVARI İÇME SUYU ÖRNEKLERİNDEKİ İYODÜR MİKTARININ İZOTOP SEYRELTME ANALİZİ YÖNTEMİ İLE TAYİNİ ÖZAKAY, Hülya Yüksek Lisans, Nükleer Bilimler Enstitüsü Tez Yöneticisi; Prof. Dr. Perihan Ünak Ağustos 1997, 57 sayfa İyod insan sağlığında çok önemli olan eser elementlerden biridir. Eksikliği halinde guatr ve önemli gelişme geriliklerinin oluştuğu bilinmektedir. WHO (Dünya Sağlık Teşkilatı) raporlarında dünya nüfusunun % 15'inin iyod eksikliği olan bölgelerde yaşadığı ve % 4-5'inin de iyod eksikliğinin yol açtığı hastalıklardan mustarip oldukları bildirilmektedir. İyod eksikliğini belirlemenin en uygun yolu sulardaki ve idrardaki iyod miktarlarını belirlemektir. Türkiye'de iyod eksikliği ile ilgili su ve idrardaki iyod miktarlarım belirleyerek iyod eksildiğini inceleyen bir yayma literatürde rastlanmamıştır. Bu düşünceden hareketle, bu çalışmada içme suyu örneklerindeki iyodür miktarlarım tayin edebilecek rutin analize elverişli bir yöntem geliştirilmiş ve İzmir, Ödemiş, Salihli civarından toplanan su örneklerindeki iyodür miktarları tayin edilmiştir. Yöntemin esası Substokiyometrik İzotop Seyreltme Analizine dayalıdır. Bunun için eşit hacimdeki su örneklerine artan konsantrasyonlarda Ki çözeltilerinden eşit hacimlerde ilave edilmiş ve eşit spesifik aktivitede 1-131 çözeltileri ilave edilmiştir. Hepsinin üzerine eşdeğer miktardan daha az miktara karşı gelen eşit miktarda AgN(>3 ilave edilmiş ve iyodun yükseltgenmesini önlemek için bir miktar Na2SÜ3 ve oluşan AgTün çözünmesi içindioksan ilave edilmiştir. AgNOs ile reaksiyona girmeyen“ I in fazlası kağıt 131 elektroforezi ile ayrılmıştır. Kağıt elektroforezi ile yürümeyen yüksüz Ag I, Nal(Tl) sintilasyon dedektörü ile sayılmıştır. Alınan sayımlar, konsantrasyona karşı grafiğe geçirilerek, konsantrasyon arttıkça sayım değerlerinin ters orantılı olarak düştüğü lineer bir grafik elde edilmiştir. Bu grafiklerden yararlanarak bilinmeyen 1 ”miktarları bulunmuştur. Önceden hazırlanan çeşitli konsantrasyonlardaki standart Ki çözeltilerinin analizlerinden yöntemin en fazla % 1 0 hata ile çalıştığı belirlenmiştir. Analizi yapılan sulardaki iyod miktarları 13-111 ug/1 arasında değişmektedir. Elde edilen sonuçların 10-25 ug/1 sınırında olanlar, 25-50 ug/1 aralığında olanlar ve 50 ug/l'den büyük olanlar diye üç gruba ayrılması halinde Turgutlu, Birgi, Bayezitler. Kutlubeyler, Kemerköy ve Tire'de sudaki iyod değerlerinin düşük değerde, Balçova Karşıyaka, Çiğli, Yeşilyurt, Yazıbaşı, Pamukyazı, Gökçen, Kazanlı, Ödemiş, Gölcük. Demircili, Yakapınar, Kızılcaova'da 25-50 ug/1 aralığında, Bornova, Narlıdere, Şirinyer Kemaliye, Erenköy, Kemalpaşa, Gölmarmara, Karaağaçlı, Kuşçuburnu, Çaybaşı Mahmutlar, Işıklı, Derebaşı, Zeytinova, Bornova (İZSU), Dörtyol, Alaşehir, Aslanlar. Subaşı, Arıkbaşı, Taşkesik, Ahmetli, Balıkhova, Yeşilkavak ve Torbalı'da 50 u.g/1'den büyük olduğu görülmektedir. Bulunan sonuçlar bölgedeki iyod eksikliğinin belirlenmesi için daha ayrıntılı çalışmalar yapılmasını ve iyod eksikliğinin giderilmesi için sağlıklı bir iyodizasyon programının bir an önce başlatılmasını gerekli görmektedir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT DETERMINATION OF IODIDE CONCENTRATION IN DRINKING WATER SAMPLES WHICH HAVE BEEN COLLECTED FROM İZMİR, ÖDEMİŞ AND SALİHLİ REGIONS BY ISOTOPE DILUTION ANALYSIS METHOD ÖZAKAY, Hülya MSc in Nuclear Sciences Institute Supervisor: Prof. Dr. Perihan Ünak August 1997, 57 pages Iodine is a very important trace element for human health. It's known that its deficiency leads to goitre and retardation on development. According to WHO (World Health Organization) reports, % 15 of the population lives in iodine-deficiency regions and % 4-5 of them suffer from disease which caused by iodine-deficiency. The most suitable way of determination iodine-deficiency is to measure iodine concentrations in water and urine. There is no report which investigates iodine- deficiency, by determining iodine concentration in water and urine in Turkey. For this reason, a method that can determine iodine concentrations in drinking water and suitable for rutine analysis, is developed in this study. Water samples have been collected from Izmir, Salihli, Ödemiş regions and their iodine concentrations are determined by using this method. The method is based on Substoichiometric Isotope Dilution Analysis. Therefore, KJ solutions which have increased concentrations and 1-131 with equal specific activity are added to water samples. Less than equivalence amounts AgN03, Na2S03 to prevent oxidation of iodine and dioxan to solve Agl are added respectively. 131 131 While excess I leaves with electrophoresis on paper, unloaded Ag I don't leave and this fraction of paper is counted by a NaI(Tl) scintillation detector. These counts are plotted across to KI concentrations and a linear plot which counts inversely decreased is obtained.These graphics are benefitted to determine iodine amounts. It's found that the method works with maximum % 10 error from analysis of standard KJ solutions. Iodine concentrations are changed between 13-1 1 1 ug/1 ranges in analysed water samples. The obtained results, are classifed three categories like that: 10-25 ug/1, 25-50 ug/1 and more than 50 jig/1. Iodine concentrations in water samples are low in Turgutlu, Birgj, Bayezitler, Kutlubeyler, Kemerköy and Tire; are interval 25-50 ug/1 in Balçova, Karşryaka, Çiğli, Yeşilyurt, Yazıbaşı, Pamukyaaa, Gökçen, Kazanlı, Ödemiş, Gölcük, Demircili, Yakapmar, Kızdcaova; and are more than 50 jig/1 in Bornova, Narîıdere, Şirinyer, Kemaliye, Erenköy, Kemalpaşa, Gölmarmara, Karaağaçh, Kuşçubumu, Çaybaşı, Mahmutlar, Işıklı, Derebaşı, Zeytinova, Bornova (İZSU), Dörtyol, Alaşehir, Aslanlar, Subaşı, Ankbaşı, Taşkesik, Ahmetli, Balıklıova, Yeşjlkavak and Torbak The obtained results show that, more detailed studies should be done to determine iodine-deficiency and to prevent it for these regions and healty iodization programme should be started.