Informality in global health governance
Küresel sağlık yönetişiminde informalite
  1. Tez No: 787483
  2. Yazar: ELİFNAZ YALÇINDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİH ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, özellikle Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) mevcut sistem içindeki konumuyla ilgili olarak, küresel sağlık yönetişimi (KSY) içindeki değişen dinamiklere odaklanmaktadır. Bu tezde, küresel sağlık yönetişimi içindeki informal uygulamalar ve bu informalitenin küresel sağlık sisteminin işleyişini nasıl etkilediği incelenmektedir. Uzun süredir küresel sağlık yönetişimine, küresel sağlık sisteminin sistematik işleyişinden sorumlu birincil aktör olarak DSÖ hâkim olmuştur. Bu tez projesi, DSÖ'nün küresel sağlık yönetişimi üzerindeki etkisinin azalması ve bu alanda yeni aktörlerin ortaya çıkması ışığında DSÖ tarafından üstlenilen formal uygulamaların azalan rolünü incelerken, küresel sağlık yönetişimi içindeki informalite bulmacasına odaklanmaktadır. Bu çalışma,“Kayıt dışılık küresel sağlık yönetişimi nasıl etkiler?”,“DSÖ zaman içinde işlevini nasıl kaybetti?”ve“Pandemi sonrası dönemde, DSÖ'nün karşı karşıya olduğu rekabetin küresel sağlık yönetişimi üzerinde ne gibi etkileri olabilir?”sorularına yanıt vermeyi amaçlamaktadır. Küresel sağlık yönetişimindeki değişen dinamikleri incelemek için üç açıklayıcı vaka – Çin, Bill ve Melinda Gates Vakfı ve Küresel Fon – üç yönlü kayıt dışılık tipolojisi (Westerwinter ve ark. 2021) aracılığıyla analiz edilmiştir. KSY'de birden fazla aktörün etkin varlığı, birçok önemli sağlık sorununun müzakeresinde çatışmaya neden olmakla beraber, bu çeşitlilik aynı zamanda çok-taraflı bir yaklaşıma da katkıda bulunabilir. İnformalitenin küresel sağlık yönetişiminde önemli bir rol oynadığı kesindir. Bazı durumlarda, informal uygulamalar küresel sağlık sistemi içindeki ortak sorunlara yeni bir yaklaşım getirmekte ve küresel sağlığın ve küresel sağlık topluluğunun politikalarından öncelikli olarak etkilenen bireylerin durumunun iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu teze göre, kurumlar içindeki informalitenin küresel sağlık yönetişimi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Kurumlar çevresindeki informalite ve kurumların informal olması ise küresel sağlık yönetişimi üzerinde belirli bir dereceye kadar olumlu etkiye sahiptir. Ancak bu sonuç, incelediğim iki kurumun DSÖ tarafından belirlenen küresel sağlık yönetişimi kurallarına ve normlarına isteyerek uymasına büyük ölçüde bağlıdır. Bu nedenle, alternatif bir yönetişim yapısı oluşturmayı amaçlayan aktörlere odaklanan farklı vakalarda, kurumların çevresindeki informalite ve kurumların informal olması, küresel sağlık yönetişimi üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Informal uygulamalar, bireylerin sağlık ve esenlik hakkı ile insan güvenliği ilkesini ön planda tutan küresel sağlık yönetişimi kural ve normlarına uyduğu takdirde, informal uygulamaların küresel sağlık yönetişimi üzerinde olumlu bir etki yaratma şansı daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on changing dynamics within the global health governance (GHG), especially one regarding the position of the World Health Organization (WHO) within the existing system. Informal practices within the global health governance, and how this informality impacts the functioning of the global health system is examined in this thesis. For a long time, global health governance has been dominated by the WHO as the primary actor responsible for systematical functioning of the global health system. In the light of diminishing influence of the WHO in global health governance and increased presence of new actors in this field, this thesis project focuses on the puzzle of informality within global health governance, while examining the diminishing role of the formal practices undertaken by the WHO authority within this framework. This study aims to answer the questions of“How informality impacts global health governance?”,“How has the WHO lost its function over time?”, and“What kind of implications the competition WHO faces will have on global health governance in a post- pandemic world?”. In this thesis, three illustrative cases of China, Bill and Melinda Gates Foundation and the Global Fund were analyzed through the three-way typology of informality (Westerwinter et al. 2021) to examine the changing dynamics in global health governance. In GHG, the existence of more than one influential actor may cause conflict in the negotiation of many important health issues, however, this variety may also contribute to a positive multilateral approach. It is certain that informality plays an important role in global health governance. In some cases, informal practices bring a new approach to common issues within the global health system and help improve the condition of the global health and individuals who are primarily affected by the policies of the global health community. In my analysis, informality within the WHO has negative impact on global health governance. Informality around, and of institutions have positive impact in global health governance to a certain degree. However, this outcome is heavily dependent on the fact that the two institutions I have examined are willingly abide to the rules and norms of global health governance set by the WHO. Therefore, in different cases focusing on different actors, which aim to create an alternative governance structure, informality around and informality of institutions may also have negative impact on global health governance. If informal practices abide by the rules and norms of global health governance, which prioritize individuals' right to health and wellbeing and principle of human security, informal practices have higher chance to have a positive impact on global health governance.