An analysis of 4th grade students' routine and non-routine problem-solving skills using cognitive diagnostic models
4. sınıf öğrencilerinin rutin ve rutin olmayan problem çözme becerilerinin bilişsel tanılama modelleri kullanılarak analizlenmesi
- Tez No: 787490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ölçme-değerlendirme, hem öğrencilere kendi öğrenmeleri hakkında hem de eğitimcilere öğretimleri hakkında geri bildirim sağlayan eğitimin önemli bir parçasıdır. Değerlendirmeler, öğrencilere etkili ve anında geri bildirim sağlarken öğrencilerin öğrenmesini geliştirir. Bu çalışmada, öğretmenlere ve öğrencilere bilgilendirici ve tanılayıcı geribildirim vermek için Bilişsel Tanılama Değerlendirmeler (BTD) kullanılmıştır. BTD'ler, öğrencilerin belirli bir yetenekteki güçlü ve zayıf yönleri hakkında bilişsel veriler sağlar. Bu çalışma, BTD kullanarak 4. sınıf öğrencilerinin dört işlemle (toplama, çıkarma, çarpma ve bölme) rutin ve rutin olmayan problem çözme özelliklerini araştırmaktadır. Araştırmada kullanılan test, 2021-2022 4. sınıf matematik müfredatına yönelik tanısal değerlendirme sağlamak amaçlı özel olarak geliştirilmiş ve Bilişsel Tanılama Modelleri (BTM) ile analiz edilmiştir. Testte 6 özellik ve 20 madde bulunmaktadır. Çalışmadaki nitelik-madde ilişkisini göstermek için bir Q-matrisi oluşturuldu. Testi uygulamadan önce 10 kişilik gönüllü bir öğrenci grubundan maddeleri cevaplamaları istendi ve daha sonra testin süresi ve maddelerin anlaşılırlığını değerlendirmek için görüşmeler yapıldı. BTD testinin son hali, çeşitli devlet ve özel okullardan 4. sınıflarda öğrenim gören 511 öğrenciye uygulanmıştır. Yanıtlar, R'daki GDINA paketi tarafından analiz edilmiştir. Analizin sonucunda, her katılımcıya hangi becerilerde ustalaşıp hangilerinde ustalaşmadıklarını gösteren bir öznitelik profili atanmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin %75'inin rutin problem çözme becerilerinde uzmanlaştığını, %17'sinin ise rutin olmayan problem çözme becerilerinde uzmanlaştığını göstermiştir. Çalışma grubunda en sık görülen öznitelik profilleri ise şu şekildedir: 000010, 010010, 111111, 111110, 000000 ve 110010.
Özet (Çeviri)
Assessment is an important part of education that provides feedbacks to both students on their learning and educators on their instruction. Assessments enhance students' learning when providing effective and immediate feedback to learners. In this study, Cognitive Diagnostic Assessments (CDAs) are used to give informative and in-depth feedback to teachers and students. CDAs provide cognitive data about students' strengths and weaknesses in a particular ability. This study investigates routine and non-routine problemsolving attributes of grade 4 students with four operations (addition, subtraction, multiplication, and division) using CDA. The test used in the study is specifically developed with diagnostic purposes regarding 2021-2022 4th grade mathematics curriculum and analyzed with Cognitive Diagnostic Models (CDMs). There are 6 attributes and 20 items in the test. A Q-matrix was constructed to show attribute-item relationship. Before administering the test, a group with 10 students were asked to answer the items and interviewed later to evaluate the timing and clarity of the items. The final form of CDA test was administered to 511 students in 4th grade, from various public and private schools. The responses were analyzed by the GDINA package in R. As a result of the analysis, each participant was assigned to an attribute profile showing which skills they have mastered and which they have not. The results showed that 75% of the students have mastered routine problem-solving skills, while 17% of the students have mastered non-routine problem-solving skills. The most frequent attribute profiles in the study group are found as follows: 000010, 010010, 111111, 111110, 000000 and 110010.