EFL teachers' routine and investigative behaviours (roles) implemented in their classrooms: An action research study
İngilizce öğretmenlerinin sınıflarında uyguladıkları rutin ve araştırmacı davranışlar (roller): bir eylem araştırması
  1. Tez No: 897176
  2. Yazar: RUKİYE ODABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN TOMAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin sınıflarında uyguladıkları rutin ve araştırmacı davranışları tespit etmek; bu öğretmenlere Eylem Araştırması konusunda eğitim vererek, onların sınıflarında uyguladıkları araştırmacı davranış miktarını artırmaktır. Bu çalışmada nitel veri analizi tekniği; eylem araştırması ve durum çalışması yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışma, bir ilkokul, bir ortaokul ve bir lise olmak üzere 3 farklı devlet okulunda, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde, 3 İngilizce öğretmeninin katılımı ile gerçekleşmiştir. Çalışma boyunca bu İngilizce öğretmenlerinin dersine girdiği 3 farklı kademede (4. 6. ve 10. sınıf) sınıf gözlemi yapılmıştır. Çalışmada ayrıca nitel veri toplamak amacıyla, yarı-yapılandırılmış görüşmeler, gözlemler, araştırmacı ve öğretmen günlükleri ile alan notları kullanılmıştır. Veriler kodlama (Strauss & Corbin, 1990; Merriam, 2009) yöntemi ile analiz edilmiştir. Veri analizinin sonuçları, Eylem Araştırması çalışmasından önce İngilizce öğretmenlerinin sınıflarında daha çok rutin davranışlar kullandıklarını; Eylem Araştırması eğitimi sayesinde aynı öğretmenlerin rutin davranış miktarında azalış ve araştırmacı davranış miktarında artış olduğunu göstermiştir. Bulgular ayrıca Eylem Araştırması eğitiminin öğretmenlerin mesleki gelişimlerine olumlu katkılar sağladığını; öğrencilerin de öğretmenlerinin bu gelişimlerinden memnun olduklarını ve İngilizce dersine olan ilgi ve motivasyonlarının arttığını göstermektedir. Bu bulgulardan hareketle çalışmada öğretmenlerin Eylem Araştırması eğitimi almasının olumlu katkıları vurgulanmış ve yeni çalışmalar için de önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the routine and investigative behaviours that EFL teachers implement in their classrooms; to give these teachers Action Research (AR) training in order to increase the amount of investigative behaviour they implement in their classrooms. In this study, qualitative data analysis technique; AR and case study methods were used. This study was carried out in 3 different public schools; a primary school, a secondary school and a high school, in the second semester of the 2023-2024 academic year, with the participation of 3 EFL teachers. Throughout the study, classroom observations were made at three different grades (4th, 6th and 10th grade) where these EFL teachers taught. In this study, semi-structured interviews, observations, researcher and teacher diaries, and fieldnotes were also used to collect qualitative data. The data were analyzed using the coding method (Strauss & Corbin, 1990; Merriam, 2009). The results of the data analysis showed that EFL teachers used more routine behaviours in their classrooms before the AR study; thanks to AR training, the same teachers showed a decrease in the amount of routine behaviour and an increase in the amount of investigative behaviour. The findings also show that AR training contributes positively to EFL teachers' professional development; the students are also satisfied with the development of their teachers and their interest and motivation in English lessons has increased. Based on these findings, the positive contributions of teachers receiving AR training were emphasized in the study and suggestions were made for new studies.