Kavite dezenfeksiyonunda kullanılan farklı konsantrasyonlardaki borik asitin mikrosızıntı ve mikromakaslama bağlanma dayanımının süt dişlerinde değerlendirilmesi
Valuation of the effect of boric acid, which is used as cavity disinfectant in primary teeth composite resin restorations, on microleakage and microshear bond strength
  1. Tez No: 787513
  2. Yazar: ERDEM PALAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada; süt dişlerinin kompozit rezin restorasyonlarında, borik asit solüsyonunun farklı konsantrasyonlarının ve klorheksidinin (CHX) kavite dezenfektanı olarak kullanılmasının mikromakaslama bağlanma dayanımı ve mikrosızıntı açısından karşılaştırılması amaçlandı. Mikrosızıntı testi için süt molar dişlere sınıf V kaviteler açıldı (n:52) ve kontrol, %5'lik borik asit, %3'lük borik asit ve klorheksidin grupları olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Kaviteler içerisine farklı kavite dezenfektanları uygulanıp kompozit restorasyonları tamamlandıktan sonra boya sızıntı testi için 1 mm'lik kesitler alındı ve ışık mikroskobunda incelendi. Bağlanma dayanımı testi için dişler akril bloklara gömüldü (n:72), kontrol, %5'lik borik asit, %3'lük borik asit ve klorheksidin grupları olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Açığa çıkarılan süt dişi dentinine farklı kavite dezenfektanları uygulanarak self- etch adeziv sistemle adezyonu sağlanan kompozit bloklara mikromakaslama testi uygulandı. Mikrosızıntı verileri değerlendirildiğinde; okluzal ve gingival mikrosızıntı skorları, %3'lük ve %5'lik borik asit gruplarında anlamlı derecede yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
It was aimed to compare the use of different concentrations of boric acid solution and chlorhexidine as a cavity disinfectant in composite resin restorations of primary teeth in terms of microshear bond strength and microleakage. For microleakage test, class V cavities prepared (n:52) and they were divided into 4 groups as control, 3% boric acid, 5% boric acid and chlorhexidine. After the composite restorations were completed by applying different cavity disinfectants, 1 mm sections were taken for dye penetration test and examined under a microscope. For microshear bond strength test, the teeth were embedded in acrylic blocks (n:72), and they were divided into 4 groups as control, 3% boric acid, 5% boric acid and chlorhexidine groups. Composite blocks, which were bonded with the self-etch adhesive system to the exposed primary tooth dentin were submitted to the shear test. When microleakage data is evaluated; Occlusal and gingival microleakage scores were significantly higher in the 3% and 5% boric acid groups (p0.05).