Stop-bang skoru ile oksijen rezerv indeksi ve zor havayolu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the stop-bang score with oxygen reserve index and difficult airway
- Tez No: 787515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ GÜLHAN KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada; genel anestezi altında opere edilecek olan hastaların STOP-BANG skoruna göre iki gruba ayrılarak oksijen rezerv indeksi (ORİ) ile değerlendirilmesi, ikincil olarak da bu hastalarda olası zor hava yolunun belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı ve hasta onamları alındıktan sonra prospektif planlanan çalışmaya; elektif cerrahi nedeniyle endotrakeal entübasyon uygulanan, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) I-III risk grubunda, 18-65 yaş arası 72 hasta alındı. STOP-BANG anketi yapılan hastalar Grup D düşük risk (0-2 puan) ve Grup Y yüksek risk (3-8 puan) olarak iki gruba ayrıldı. Rutin monitörizasyona ek olarak ORİ ve serebrel oksimetre (NIRS) ile monitörizasyon yapıldı. Tüm hastalara 6 lt/dk %100 oksijen ile preoksijenasyon uygulandı, bu sürede ulaşılan en yüksek ORİ değeri ve bu değere ulaşma süresi kaydedildi. Preoksijenasyon öncesi (T1), preoksijenasyon sonu (T2), maske ventilasyonu sonu (T3) ve entübasyon sonunda (T4) tüm veriler kaydedildi. Arter kanülasyonu yapılarak preoksijenasyon öncesinde, preoksijenasyon sonunda ve entübasyon sonunda kan gazı çalışıldı. Hastaların maske ventilasyon sınıfı, Cormack-Lehane (CML) skoru ve tonsil boyutları kaydedildi. Entübasyon sırasında stile kullanımı, Burp manevrası uygulanması ve videolaringoskop ihtiyacı kaydedildi. Bulgular: Grupların hemodinamik verileri, sağ ve sol NIRS ölçümleri ile PaO2 değerleri benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aims to evaluate the clinical use of the oxygen reserve index as an early warning of possible desaturation in patients with low and high risk of OSAS according to the STOP-BANG score, and the secondary aim is to determine the difficult airway in these patients. Materials and Methods: In this prospective study, 72 patients aged 18-65 years in the American Society of Anesthesiologists (ASA) I-III risk group who were planned to be operated under general anesthesia were included. According to the results of the STOP-BANG questionnaire, the patients were divided into two groups as Group D low risk (0-2 points) and Group Y high risk (3-8 points). In addition to routine monitoring, ORI and cerebral oximetry (NIRS) monitoring was performed. All patients were preoxygenated with 6 lt/min 100% oxygen, and the highest ORI value reached during this period and the time to reach this value were recorded. All data were recorded before preoxygenation (T1), at the end of preoxygenation (T2), at the end of mask ventilation (T3), and at the end of intubation (T4). Arterial cannulation was performed and blood gas was studied before preoxygenation, at the end of preoxygenation, and at the end of intubation. Mask ventilation classification, Cormack-Lehane (CML) score and tonsil size were recorded. The use of stylet during intubation, the application of the Burp maneuver, and the need for a videolaryngoscope were recorded. Results: Hemodynamic data, right and left NIRS measurements, and PaO2 values of the groups were found to be similar.