Obstrüktif uyku apne riskinin KOAH popülasyonunda KOAH şiddeti ve klinik parametreler ile ilişkisi
The relationship of obstructive sleep apnea risk with COPD severity and clinical parameters in COPD population
  1. Tez No: 658549
  2. Yazar: ALİ ONUR KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA FIRAT, YRD. DOÇ. DR. FUNDA AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) prognoza etki eden birçok komorbidite olduğu bilinmektedir. Sık görülen komorbiditelerden biri olan obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS), KOAH ile ilişkili çeşitli klinik ve patofizyolojik faktörlerden etkilenmektedir. Bu çalışmada obstrüktif uyku apne (OSA) riski varlığının KOAH'ın şiddeti ile ilişkisinin belirlenmesi ve KOAH populasyonunda OSA riski düşük olanların demografik, klinik özellikler ve antropometrik ölçümleri açısından OSA riski orta ve yüksek olanlarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Metod: Bu çalışmada; Eylül 2019 – Kasım 2019 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göğüs Hastalıkları polikliniklerine KOAH tanısı ile başvuran 40-75 yaş arası 181 hasta kesitsel olarak incelendi. KOAH tanısı ile takip edilen olguların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet), antropometrik ölçümleri, ek hastalıkları, sigara kullanım durumları, modifiye medical research council (mMRC) dispne skalası ile dispne düzeyleri, son bir yıldaki atak sıklıkları ve solunum fonksiyonları değerlendirildi. Havayolu obstrüksiyonunun şiddeti birinci saniyedeki zorlu ekspiratuar volüm (FEV1) düzeyine göre, KOAH hastalığının evrelemesi ise GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) 2019 rehberine göre yapıldı. Tüm hastalara gündüz aşırı uyku halini (GAUH) belirlemek amacı ile epworth uykululuk ölçeği (ESS), OSA riskini sorgulamaya yönelik STOP-Bang anketi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: It is known that chronic obstructive pulmonary disease (COPD) has many comorbidities affecting prognosis. Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS), which is one of the common comorbidities, is affected by various clinical and pathophysiological factors associated with COPD. In this study, it was aimed to determine the relationship between the presence of obstructive sleep apnea (OSA) risk and the severity of COPD and to compare those with low OSA risk in the COPD population with those who have moderate and high OSA in terms of demographic, clinical features and anthropometric measurements. Method: In this study; 181 patients aged between 40-75 years, who were admitted to the outpatient clinics of pulmonology between September 2019- November 2019,at TR Ministry of Health Ankara Second Department of Public Hospitals Health Sciences University Ankara Atatürk Chest Diseases and Chest Surgery Health Practice and Research Center, with the diagnosis of COPD, were analyzed crosssectionally. Demographic features (age, gender), anthropometric measurements, comorbidities, smoking status, and severity of dyspnea according to themodified medical research council (mMRC ) scale, exacerbation frequency and respiratory functions in the last year were evaluated. The severity of airway obstruction was based on the level of forced expiratory volume in one second (FEV1), the severity of COPD was staged according to the guideline of GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) published in 2019. All patients were questioned with the Epworth sleepiness scale (ESS)for detecting the excessive daytime sleepiness (EDS), and the STOP-Bang for determining the risk of OSA.