Sedasyon altındaki bronkoskopi işlemlerinde üç farklı oksijenizasyon stratejisinin karşılaştırılması
Comparison of three different oxygenization strategies in bronchoscopy procedures under sedation
- Tez No: 889628
- Danışmanlar: PROF. DR. HİJA YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Ameliyathane dışı anestezi (ADA) uygulamarı içinde Fiberoptik bronkoskopi (FOB) ve Endobronşiyal ultrasonografi (EBUS) sıklıkla kullanılan ve hasta tolerasının az olduğu işlemlerdir. Bu işlemler genellikle hasta konforunu ve toleransını artırmak ve komplikasyon oranlarını azaltmak amacıyla sedasyon altında yapılmaktadır. Sedasyon altında yapılan bu işlemlerde hava yolunun bronkoskopist ile ortak kullanımı ve hava yoluna erişim zorluğu nedeniyle hava yolu güvenliği ve oksijenizasyon son derece önemli hale gelmektedir. Hastayı hipoksiden ve bu durumdan dolayı oluşacak komplikasyonlardan korumak için sedasyon sırasında hasta ihtiyacına uygun olarak oksijenizasyon stratejileri belirlenmelidir. Çalışmamızda FOB veya EBUS yapılan hastalarda işlem sırasında kullanılan üç farklı oksijenizasyon stratejisi (Nazal kanül, Yüksek akışlı nazal oksijen (HFNO) ve Modifiye nazal airway (MNA)) arasından en etkili ve güvenli yöntemin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli prospektif klinik çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Bronkoskopi Ünitesinde 1 Nisan 2023 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında, 18 yaş üzeri FOB veya EBUS yapılacak 276 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılmak istemeyen, gebe olan, anestezik ilaçlara kullanım kontrendikasyonu olan, hemodinamik olarak stabil olmayan, periferik damar hastalığı olan, entübe olan, trakeostomisi olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. İşlem öncesi değerlendirme döneminde yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı, VKİ, ASA sınıflaması, yapılacak işlem, ek hastalık ve sigara kullanım durumu kaydedildi. Ayrıca hastalara STOP-BANG anketi ve FRAIL kırılganlık ölçeği yapıldı ve skorları kaydedildi. Hastalar kullanılan oksijenizasyon yöntemine göre Grup NK, Grup MNA ve Grup HFNO olarak gruplandırıldı ve sırasıyla 6 L/dk, 12 L/dk ve 60 L/dk % 100 O2 uygulandı. İşlem sırasında gelişen desatürasyon, şiddetli desatürasyon, gözlenen en düşük SpO2 değeri, O2 akış artırma, çene itme manevrası uygulama, orofarengeal airway uygulama, %100 O2 ile maske ventilasyon, entübasyon, işlem sırasında ve sonrasında gelişen komplikasyonlar, yapılan işleme ara verme zorunluluğu, işlemin tamamlanmadan sonlandırılması kayıt edildi. Sedasyon düzeyi BİS monitörü ile 60-80 arası olacak şekilde takip edildi . Derlenme ünitesi takiplerinde ise MAS kullanıldı, 9 puana ulaşan hastalar taburcu edildi. Bulgular: NK, MNA ve HFNO grupları arasında sosyodemografik özellikler, klinik özellikler, FRAIL Kırılganlık Skoru ve STOP-BANG Skoru açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Kilo ile desatürasyon gelişme durumu arasında anlamlı fark bulundu (p0.05). Desatürasyon gelişme durumu ile diabetes mellitus, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, KOAH, astım, akciğer kanseri, diğer akciğer hastalıkları arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Yaş ile şiddetli desatürasyon gelişme durumu arasında anlamlı fark bulundu (p0.05). Şiddetli desatürasyon gelişme durumu ile diabetes mellitus, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, KOAH, astım, akciğer kanseri, diğer akciğer hastalıkları arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). STOP-BANG Skoru ile desatürasyon gelişme durumu arasında anlamlı fark bulundu (p0.05). Şiddetli desatürasyon gelişme durumu ile Kırılganlık, STOP-BANG ve ASA Skorları arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). İşlem öncesi ölçülen SpO2 değerlerinde anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). İşlem sırasında ölçülen en düşük SpO2 değerinde anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Fiberoptic bronchoscopy (FOB) and Endobronchial ultrasonography (EBUS) are frequently used in non-operating room anesthesia (ADA) procedures and are procedures for which patient tolerance is low. These procedures are generally performed under sedation in order to increase patient comfort and tolerance and minimize compliment rates. In these procedures under sedation, airway safety and oxygenation become extremely important due to shared use of the airway with the bronchoscopist and difficulty in accessing the airways. In order to protect the patient from hypoxia and its effects on the body, oxygenation should be changed according to the patient's needs during sedation. In our study, the method of determining the most effective and safe method among three different oxygenation strategies (Nasal cannula, High flow nasal oxygen (HFNO) and Modified nasal airway (MNA)) used during the magnetic procedure using FOB or EBUS is used. Materials and Methods: In this single-center prospective clinical study, 276 patients over the age of 18 who would undergo FOB or EBUS at Ankara Bilkent City Hospital Bronchoscopy Unit between April 1, 2023 and July 1, 2023 were included. Patients who did not want to participate in the study, were pregnant, had contraindications to the use of anesthetic drugs, were hemodynamically unstable, had peripheral vascular disease, were intubated, or had a tracheostomy were not included in the study. During the pre-procedure evaluation period, age, gender, height, body weight, BMI, ASA classification, procedure to be performed, comorbidities and smoking status were recorded. In addition, the STOP-BANG questionnaire and the FRAIL fragility scale were administered to the patients and their scores were recorded. Patients were grouped as Group NK, Group MNA and Group HFNO according to the oxygenation method used, and 100% O2 was applied at 6 L/min, 12 L/min and 60 L/min, respectively. Desaturation developed during the procedure, severe desaturation, lowest SpO2 value observed, need to increase O2 flow, jaw thrust maneuver application, oropharyngeal airway application, mask ventilation with 100% O2, intubation, complications developed during and after the procedure, necessity to interrupt the procedure, Termination before completion were recorded. The sedation level was kept between 60 and 80 with a BIS monitor. MAS was used in recovery unit follow-ups, and patients who reached 9 points were discharged. Results: There was no significant difference between the NK, MNA and HFNO groups in terms of sociodemographic characteristics, clinical features, FRAIL Frailty Score and STOP-BANG Score (p>0.05). A significant difference was found between weight and desaturation development status (p0.05). There was no significant difference between desaturation development status and diabetes mellitus, hypertension, cardiovascular diseases, COPD, asthma, lung cancer and other lung diseases (p>0.05). A significant difference was found between age and the development of severe desaturation (p0.05). There was no significant difference between the development of severe desaturation and diabetes mellitus, hypertension, cardiovascular diseases, COPD, asthma, lung cancer and other lung diseases (p>0.05). A significant difference was found between STOP-BANG Score and desaturation development status (p0.05). There was no significant difference between the development of severe desaturation and Frailty, STOP-BANG and ASA Scores (p>0.05). There was no significant difference in SpO2 values measured before the procedure (p>0.05). A significant difference was found in the lowest SpO2 value measured during the procedure (p0.05).