Sosyal bilgiler ders kitaplarının yaratıcı düşünme bağlamında incelenmesi
Examination of social studies textbooks in context of creative thinking
- Tez No: 787526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ŞENGÜL BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı günümüz sosyal bilgiler ders kitaplarının yaratıcı düşünme bağlamında incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 4.,5.,6. ve 7. sınıf düzeyinde Sosyal Bilgiler ders kitapları, görseller, sorular ve metinler üzerinden yaratıcı düşünme bakımından incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma modellerinden durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. Verilerin elde edilmesinde Yaratıcı Etkinlik Puanlama Ölçeği (YEPÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda yaratıcı düşünmeden uzak etkinlik sayısı tüm sınıf düzeylerinde ve tüm etkinliklerde dikkat çekici sayıda bulunmuştur. Ayrıca yaratıcı düşünmeye ilişkin etkinliklerin sınıf düzeyleri ve öğrenme alanları arasında dengeli dağılmadığı belirlenmiştir. Ders kitaplarının yaratıcı düşünmenin gelişimine olanak tanıyacağı etkinliklerle donatılması ve öğretmenlerin yaratıcı düşünmenin bilincinde yetiştirilmesi önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sosyal bilgiler ders kitapları, yaratıcı düşünme, yaratıcı düşünme becerisi.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine today's social studies textbooks in the context of creative thinking. For this purpose, 4th, 5th, 6th and 7th grade social studies textbooks were examined in terms of creative thinking trough visuals, questions and texts. The research was carried out with the case study pattern, one of the qualitative research models. The Creative Activity Scoring Scale (YEPÖ) was used to obtain the data. The obtained data were analyzed by descriptive analysis method. As a result of the research, the number of activities far from creative thinking was found to be remarkable at all grade levels and in all activities. In addition, it was determined that the activities related to creative thinking were not evenly distributed between grade level and learning areas. It has been suggested that the textbooks should be equipped with activities that will enable the development of creative thinking and that teachers should be trained in the awareness of creative thinking. Keywords : Social studies textbooks, creative thinking, creative thinking skills