Finansal tabloların yayınlanma süresinin belirleyicileri: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Determinants of the publication time of financial statements: An implementation in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 787533
  2. Yazar: DOĞAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SERDAR KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Finansal bilgi kullanıcıları işletmeler tarafından sunulan finansal tablolardan elde edilen bilgileri kullanarak finansal kararlar almaktadırlar. Finansal bilgi kullanıcılarının doğru finansal kararlar alabilmesi için sunulan bu bilgilerin ihyaca ve gerçeğe uygun olması gerekmektedir. Aynı zamanda sunulan bilgiler anlaşılabilir, doğrulanabilir, karşılaştırılabilir ve zamanlı olmalıdır. Finansal tabloların sunum sürelerinde yaşanacak gecikmeler yatırım kararlarındaki belirsizliği artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı işletmelerin finansal raporlama yayınlama sürelerini etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırmanın veri setini 2009-2021 yılları arasında Borsa İstanbul (BİST)'da aralıksız işlem görmüş 121 işletme oluşturmuştur. Bu kapsamda çalışma dönemini kapsayan 13 yıla ait 1.573 işletme-yıl verisi kullanılmıştır. Araştırmanın analizi veri setinin özelliği dikkate alınarak panel veri analizi modellerinden biri olan Esnek Genelleştirilmiş En Kareler (Feasible Generalize Least Square (FGLS)) modeli ile yapılmıştır. Analizde finansal raporlama yayınlama süresini etkileyen faktörleri tespit etmek üzere dokuz bağımsız değişken kullanılmıştır. Yapılan analizlerdeki bulgular değerlendirildiğinde bağımsız değişkenler arasında yer alan işletme büyüklüğü, cari dönemde kar/zarar açıklama, mali sektörde faaliyet gösterme, Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alma, aktif karlılık ve özsermaye karlılığı değişkenlerinin finansal raporlama yayınlanma süresini etkileyen faktörler olduğu ortaya konulmuştur. Bu bağlamda Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alan işletmelerin, büyük işletmelerin, cari dönemde kar açıklayan işletmelerin, mali sektörde faaliyet gösteren işletmelerin, aktif karlılığı ve özsermaye karlılığı yüksek olan işletmelerin daha kısa sürede finansal tablolarını yayınladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial information users make financial decisions by using information obtained from financial statements presented by businesses. In order for financial information users to make correct financial decisions, this information must be in accordance with the need and reality. At the same time, the information presented should be understandable, verifiable, comparable and timely. Delays in the presentation periods of the financial statements increase the uncertainty in investment decisions. The aim of this study is to determine the factors affecting the financial reporting publishing time of the enterprises. The data set of the research consisted of 121 businesses that were continuously traded in Borsa Istanbul (BIST) between the years 2009-2021. In this context, 1,573 firm-year data belonging to 13 years covering the working period were used. The analysis of the research was carried out with the Flexible Generalized Least Square (FGLS) model, which is one of the panel data analysis models, taking into account the characteristics of the data set. In the analysis, nine independent variables were used to determine the factors affecting the financial reporting publication time. When the findings in the analyzes are evaluated, it has been revealed that the business size, profit/loss statement in the current period, operating in the financial sector, being included in the Corporate Governance Index, return on assets and return on equity are the factors affecting the publication time of financial reporting. In this context, it has been determined that large enterprises, enterprises that declare profit in the current period, enterprises operating in the financial sector, enterprises included in the Corporate Governance Index, enterprises with high return on assets and return on equity, publish their financial statements in a shorter time.