Yetişkinlerde kronotip ile vücut bileşimi ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between chronotype and body composition and nutritional habits in adults
  1. Tez No: 787532
  2. Yazar: GÜLER EZGİ BALDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖZÇELİK ERSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsanların temel gereksinimlerinden biri olan beslenme sirkadiyen ritimden önemli ölçüde etkilenmektedir. Besin içeriği, beslenme sıklığı, beslenme zamanı ve günlük tüketilen besin miktarı sirkadiyen ritme göre farklılık göstermektedir. Kesitsel türde olan bu çalışma ile yetişkinlerde kronotip ile vücut bileşimi ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesini amaçlamıştır. Çalışma Nisan 2022- Eylül 2022 tarih arasında Mersin'de özel bir beslenme danışmanlık merkezine başvuran 27 kişi erkek, 83 kişi kadın olmak üzere 110 katılımcı ile yürütülmüştür. Çalışmaya 18 yaş ve üzerinde olan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan bireyler dâhil edilirken, 18 yaşından küçük ve araştırmaya katılmayı kabul etmeyen bireyler ise çalışmaya dâhil edilmemiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında antropometrik ve demografik bilgileri elde etmek amacıyla“tanımlayıcı bilgi formu”, kronotipi belirlemek amacıyla“Sabahçıl-Akşamcıl Ölçeği”ve günlük besin tüketimin takibini gerçekleştirebilmek için“Besin Tüketim Kaydı Formu”kullanılmıştır. Tüm formlar araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak kişilere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nutrition, which is one of the basic needs of people, is significantly affected by the circadian rhythm. Nutrient content, feeding frequency, feeding time and daily amount of food consumed vary according to circadian rhythm. This cross-sectional study aimed to determine the relationship between chronotype and body composition and dietary habits in adults. This study was carried out with 110 people (27 male and 83 female) who applied to a private nutrition counseling center in Mersin between April 2022 - September 2022. Individuals aged 18 and over and volunteering to participate in the study were included in the study, while individuals under the age of 18 who did not agree to participate in the study were not included in the study.“Descriptive information form”was used to collect anthropometric and demographic information,“Morning-Evening Scale”to determine the chronotype, and“Food Consumption Record Form”to track daily food consumption. All forms were administered to the individuals by the researcher using face-to-face interview technique.