Kur'ân'da Âdem ve İblis kıssası bağlamında insan tasavvuru
Human depiction in the context of the qissa of Adam and Iblis in the Qur'an
- Tez No: 787534
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET AYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüce Allah'ın insanla iletişimini sağladığı en önemli yol Kur'an-ı Kerim'dir. Bu ilahî kitapta insandan istenen en önemli şey ise anlatılanlar neticesinde bir bilinç inşası oluşturmaktır. Kur'an-ı Kerim bu bilinç inşasını bilhassa kıssalar üslubuyla gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda Allah Kur'an'da Âdem ve İblis kıssasında insana dair bir tasavvur oluşturarak bu amaca yönelik bir oluşum sağlamaktadır. Bu çalışma, önemi bütün âlemin emrine mazhar kılınmasından apaçık belli olan insanın Allah tarafından ilgili kıssa bağlamında nasıl tasvîr edildiğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu minvalde ilgili bölümler müfessirler, önde gelen düşünür ve âlimlerin görüşleri doğrultusunda ele alınmaktadır. Âdem ve İblis ile ilgili pasajlarda Âdem'in şahsında bütün insanlar halife konumunda değerlendirilmekte, ona üflenen ruh ile ayrı bir konum addedilmekte ve böylece insana verilen değer açık bir şekilde ortaya konmaktadır. O (insan) yeryüzüne halife kılınmış, şerefli ve yeryüzünde eşyaların kendisinin emrine mazhar kılındığı bir mahluktur. Âdem'in bu yüceliği meleklerin secdesiyle de gözler önüne serilmektedir. Âdem, İblis'ten tövbe edip suçunda ısrarcı olmaması, meleklerden ise irade sahibi olması yönüyle ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important way in which Almighty Allah communicates with human is the Qur'an. The most crucial thing required of human being in this divine book is to create a consciousness as a result of what is told. The Qur'an realizes this consciousness building, especially in the style of qıssas. In this context, Allah provides a composition for this objective by creating a portrayal of human in the qıssa of Adam and Iblis in the Qur'an. This study aims at revealing how Allah depicts the human being, whose importance is obviously evident from the fact that whole universe has been created for them, in the context of the relevant qıssa. Within this respect, the relevant chapters are discussed in line with the views of Qur'an commentators, leading thinkers and scholars. In the passages about Adam and Iblis, all people are regarded as caliphs in the person of Adam, they are considered to be in a different position with the spirit blown into them, and thus the value given to human being is clearly revealed. He (human being) is an honourable creature who has been made the caliph of the earth, and the things on earth are given to his command. This greatness of Adam is also presented by the prostration of the angels. Adam differs from Iblis by repenting and not insisting on his crime, and differs from the angels by having willpower.