Relationship between growth hormone and juvenile idiopathic arthritis in Iraqi patients
Iraklı hastalarda büyüme hormonu ve juvenil idiyopatik artrit arasındaki ilişki
- Tez No: 787535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAREQ KHALİL IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
JİA'lı çocuklar genellikle büyüme geriliğine sahiptir ve yaşlarına göre daha küçüktür. Büyüme hormonunun (GH) bu bireyler için etkili ve güvenli bir tedavi seçeneği olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, çocukların büyüme hormonu ile jüvenil idiyopatik artrit arasındaki bağlantıyı incelemektir. 18 yaşından küçük, 65'i JİA'lı hasta ve diğer 65'i sağlıklı kontrol olmak üzere iki grup çocuk içeren bir çalışma tasarlanmıştır. Bu çalışmada, idiyopatik jüvenil artritli her iki hasta ve sağlıklı kontrolde yaş, GH, Hb, AST, ALT, Üre, Kreatinin, ESR, WBC ve boy olmak üzere dokuz parametre ölçüldü. Hastalarda yaş, GH, Hb, AST, ALT, Üre, WBC ortalama ve standart sapması kontrol grubuna göre daha fazla iken, hastalarda kreatinin, ESR ve Boy kontrol grubuna göre daha düşüktü. Ayrıca, bu çalışmanın sonuçları, hastalarda ESR düzeyi ile temsil edilen JIA ile Boy ile temsil edilen büyüme hormonu arasında doğrusal ilişkinin öngörücü denklemi (-0,0486x + 15,349) ile negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Çalışma, çocuklarda GH ve JIA arasında bir ilişki olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Children with JIA often have growth retardation and are undersized for their age. Growth hormone (GH) has been shown to be an effective and safe therapy option for these individuals. The goal of this study is to examine the link between kids' growth hormone and juvenile idiopathic arthritis. A study was designed included two groups of children less than 18 years, 65 children of them were patients with JIA and other 65 Childs were healthy control. In this work, nine parameters include age, GH, Hb, AST, ALT, Urea, Creatinine, ESR, WBC, and height were measured in both patient children with idiopathic juvenile arthritis and healthy control. Mean and standard deviation of age, GH, Hb, AST, ALT, Urea, WBC in patients were more than in control group, but creatinine, ESR, and Height in patients were less than in control group. Also, the results of this study showed a negative relationship between JIA represented by ESR level in patients and growth hormone represented by Height with predictive equation of linear relationship as (- 0.0486x + 15.349). The study concluded that there is a relationship between GH and JIA in children.