The relationship between serum apelin and some markers in Iraqi patients with atherosclerosis
Irak'ta aterosklerozlu hastalarda serum apelin ile bazı belirleyiciler arasındaki ilişki
  1. Tez No: 787536
  2. Yazar: SAMEER HAMID TALAB ALJUMAILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmanın amacı, koroner aterosklerozun ciddiyetini ve ilerlemesini değerlendirmek için, ateroskleroz hastalarının ve sağlıklı gönüllülerin ilerlemesindeki apelin düzeylerinin rolünü ölçmek ve apelin ile koroner aterosklerozu olan hastalarda incelenen parametreler arasındaki potansiyel ilişkileri araştırmaktı. Irak'ın AL-Anbar Valiliği. Bu çalışmada, yaşları 40 ile 73 arasında değişen 90 katılımcı yer almıştır. Bunlardan iki grup oluşturuldu: Birinci hasta grubu 60 hasta ve 40 kontrol grubundan oluşturuldu. Hastadaki apelin seviyeleri, kontrol grubuna göre önemli ölçüde azaldı. Sağlıklı kontrollere kıyasla hastalarda cTn-I, CK-MB, LDH ve AST'nin serum konsantrasyonlarının tümü önemli ölçüde azaldı.
Özet (Çeviri)
To assess the severity and progression of coronary atherosclerosis, the study's goals were to measure the role of apelin levels in the progression of atherosclerosis patients and healthy volunteers and to look into any potential relationships between apelin and the parameters examined in patients with coronary atherosclerosis in the AL-Anbar Governorate of Iraq. In this study, Ninety participants defferent age from 40 to 73 years were included. There were two groups formed from them: The first group of patients was made up of 60 patients and 40 control group. Levels of apelin in the patient were significantly decreased than in the control. Serum concentrations of cTn-I, CK-MB, LDH, and AST were all significantly decreased in patients compared to healthy controls.