Yüz maskesi tedavisi sonrası 6 aylık bionator tedavisinin klinik etkilerinin sefalometrik olarak araştırılması
Cephalometric analysis of the clinical effects of6 MONTH bionator treatment after face masktherapy
- Tez No: 787546
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEJAT ERVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında amacımız, üst çene geriliğine bağlı sınıf III maloklüzyona sahip bireylerde yüz maskesi tedavisi sonrası Sınıf III Bionatör aygıtı ile 6 aylık pekiştirme tedavisinin sefalometrik etkilerinin incelenmesidir. 8'i kız ve 3'ü erkek olmak üzere toplam 11 bireyden yüz maskesi tedavisinin bitiminde ve Sınıf III Bionatör apareyinin kullanımın 6.ayında alınan sefalometrik filmler araştırmamızın gerecini oluşturmuştur. Araştırmaya dahil edilen bireylerin sistemik ve mental olarak sağlıklı olmaları, düzenli kullandıkları bir ilaç bulunmaması, ortodontik tedavi kontraendikasyonu olmaması, 7-10 yaş aralığında olması ve üst çene gelişim geriliğine bağlı iskeletsel Sınıf III malokluzyonun yüz maskesi ile tedavi edilmiş olmasına dikkat edilmiştir. Yaş ortalaması 9.64±1.43 olan 11 bireyde yüz maskesi kullanımı sonrası Sınıf III Bionatör apareyi verilmiş ve 6 ay boyunca günde 16 saat kullandırılmıştır. Pekiştirme tedavisi sürecinde meydana gelen değişimleri belirlemek amacıyla toplam 16 parametre ölçülmüştür. Ölçümlerin değerlendirilmesi sonucu 16 parametrenin 2 tanesinde istatistiksel olarak anlamlı değişim bulunmuştur. İstatistiksel veriye göre FMA açısında 2,82° artış görülmüş, N ⊥ A ölçümünde ise 2,6 mm azalma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the cephalometric effects of 6-month retention period with a class III bionator device after face mask therapy in individuals with class III malocclusion due to maxillary deficiency. Lateral cephalometric x-rays taken at the end of the face mask treatment and after 6 months use of the class III Bionator appliance from 11 individuals, 8 females and 3 males, constitued the material of our research. The inclusion criteria of this study were systemically and mentally healthy patients, no regular use of medication, no contraindications for orthodontic treatment, children between the ages of 7-10, and treatment of skeletal class III malocclusion due to maxillary deficiency with face mask. 11 individuals, with an average age of 9.64±1.43 years, were given the Class III Bionator appliance to be used for 16 hours a day for 6 months after face mask therapy. A total of 16 parameters were measured to determine the changes that occurred during the retention period. After evaluation of the measurements, 2 of the 16 parameters were found to be statistically significant. According to the statistical data, an increase of 2.82° in the FMA angle and a 2.6 mm decrease in the N ⊥ A measurement was observed.