Yüz maskesi ve modifiye forsus apareylerinin geç karışık ve erken daimi dişlenme dönemindeki sınıf III hastalarda dentofasiyal yapılar üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of face mask and modified forsus appliances on the dentofacial structures of class III patients in late mixed and early permanent dentition period
  1. Tez No: 455220
  2. Yazar: MEHMET ALİ YAVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜLEÇ, PROF. DR. METİN ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmanın amacı; büyüme ve gelişimi devam eden, geç karışık ve erken daimi dişlenme dönemindeki, maksiller gerilikten kaynaklı sınıf III hastalarda, Yüz Maskesi ve Modifiye Forsus aygıtlarının; dentoalveolar, iskeletsel ve yumuşak dokular üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvuran 45 hasta 3 gruba ayrılmıştır. 15 hasta Yüz Maskesi, 15 hasta Modifiye Forsus ve 15 hasta Kontrol grubunu oluşturmaktadır. Tedavi ve kontrol gruplarında, uygulama-kontrol öncesi ve sonrası lateral sefalometrik radyografiler, intraoral ve ekstraoral fotoğraflar alınmıştır. Uygulama süresi, Yüz Maskesi grubunda 9.25 ay, Modifiye Forsus grubunda 4.54 ay olarak saptanmıştır. Kontrol grubunda gözlem süresi 6.1 ay olarak belirlenmiştir. İki tedavi grubunun tedavi süreleri karşılaştırıldığında, Modifiye Forsus grubunun, Yüz Maskesi grubuna göre anlamlı derecede kısa sürdüğü belirlenmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda Yüz Maskesi grubunda overjette meydana gelen 5.91 mm'lik artışın, %68'i iskeletsel, %32'si dental değişikliklerden kaynaklanırken; Modifiye Forsus grubunda 5.45 mm'lik artışın, %43'ü iskeletsel %57'si dental değişikliklerden kaynaklanmıştır. Yüz Maskesi grubunda; Modifiye Forsus ve Kontrol gruplarına göre SNA, A-VR, A-HR ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış bulunmuştur. Modifiye Forsus grubunda ise U1/PP açısında ve U1-MaxVR mesafesinde Yüz Maskesi ve Kontrol grubuna göre anlamlı artış bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of Face Mask and Modified Forsus appliances on skeletal, dentoalveolar and soft tissue structures of Class III patients with maxillary deficiency in late mixed-early permanent dentition and growth period. In this context, 45 samples were chosen from the patients who applied to Gaziantep University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. The samples were distributed into three groups. Face Mask group consiststed of 15 patients, Modified Forsus group consiststed of 15 patients and the control group consiststed of 15 patients. Lateral cephalograms, intraoral and extraoral photographs were obtained from treatment and control groups before and after the treatment and control period. The treatment period was found 9.25 months for Face Mask group and 4.54 months for Modified Forsus group. The observation period was found 6.1 months. When comparing treatment time between two treatment groups, Modified Forsus group has significantly shorter treatment time than Face Mask group. Results showed that 5.91 mm increase in overjet in Face Mask group arised from %68 skeletal effect and %32 dental efffect. In Modified Forsus group; 5.45 mm increase in overjet, skeletal and dental effects were %43 and %57 respectively. The increase in SNA, A-VR and A-HR measurements in the Face Mask group was statistically significant when compared to the Modified Forsus group. U1/PP and U1-MaxVR measurements increased significantly in Modified Forsus group when compared to the Face Mask group.