Büyüme gelişimi devam eden iskeletsel sınıf III bireylerde yüz maskesi tedavisinin ve RPE uygulamasının kandaki oksijen düzeyine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of face mask treatment and RPE application on blood oxygen level in skeletal class III individuals with continued growth
- Tez No: 951629
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ASLI KONCA TAŞOVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu kontrollü klinik çalışmada, iskeletsel Sınıf III maloklüzyona sahip büyüme çağındaki bireylerde hızlı üst çene genişletme (HÜÇG) ve yüz maskesi (YM) tedavisinin üst hava yolu genişliği ve kandaki oksijen saturasyonu (SpO₂) üzerindeki bireysel ve kombine etkileri değerlendirilmiştir. Yaşları 6–10 arasında değişen toplam otuz katılımcı rastgele olarak üç gruba ayrılmıştır: HÜÇG+YM, yalnızca YM ve kontrol. HÜÇG+YM grubuna bonded tip Hyrax genişletici ardından Petit tipi yüz maskesi, YM grubuna ise ekspansiyon özelliği olmayan apareylerle yüz maskesi uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir ortopedik müdahale yapılmamıştır. Tedavi öncesi ve sonrası SpO₂ düzeyleri pulse oksimetre ile, iskeletsel ve hava yolu değişiklikleri ise lateral sefalogramlar ile değerlendirilmiştir. Anlamlı SpO₂ artışı yalnızca HÜÇG+YM grubunda saptanmıştır (p=0.044).
Özet (Çeviri)
This controlled clinical study aimed to evaluate the individual and combined effects of rapid maxillary expansion (RME) and facemask (FM) therapy on upper airway width and blood oxygen saturation (SpO₂) in growing individuals with skeletal Class III malocclusion. Thirty participants aged between 6 and 10 were randomly assigned to three groups: RME+FM, FM only, and control. The RME+FM group received a bonded-type Hyrax expander followed by a Petit-type facemask, while the FM group received facemask therapy with bonded appliances that did not include expansion. The control group received no orthopedic intervention. SpO₂ levels were recorded using a pulse oximeter, and skeletal and airway changes were assessed via lateral cephalograms. A significant increase in SpO₂ was observed only in the RME+FM group (p=0.044).