Yoğun kemoterapi veya allojenik kök hücre nakli tedavisi uygulanmış akut lösemili hastaların temporomandibular eklem ve ağız sağlığının değerlendirilmesi
Evaluation of temporomandibular joint and oral health of patients with acute leukemia received intensive chemotherapy or allogeneic stem cell transplantation treatment
- Tez No: 787549
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AYNUR ÇANKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Akut lösemilerin tedavi seçenekleri arasında bulunan kemoterapi ve allojenik kök hücre nakli (allo-KHN) sırasında kullanılan kortikosteroidler, eklemlerde osteoporoz ve osteonekroz riski oluşturmaktadır. Bu çalışma akut lösemi tanısı nedeniyle yoğun kemoterapi alan veya allojenik kök hücre nakli uygulanan hastaların temporomandibular eklem (TME) ve ağız sağlığının değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada, yoğun kemoterapi ve allo-KHN tedavisi uygulanmış iki hasta grubu ve sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu olmak üzere üç grup oluşturuldu. TME, ağız ve diş sağlığı ve ağız sağlığıyla ilgili alışkanlıkları, bireylere yöneltilen sorular, klinik ve radyolojik muayene sonucu elde edilen bulgular gruplar arasında karşılaştırılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Corticosteroids used during chemotherapy and allogeneic stem cell transplantation(allo-SCT), which are among the treatment options for acute leukemia, pose a risk of osteoporosis and osteonecrosis in the joints. This study was conducted to evaluate the TMJ and oral health of patients who received treatment due to acute leukemia. In the study, 3 different groups were formed as individuals who received intensive chemotherapy and allo-CHN treatment and the control group. Questions about TMJ, oral and dental health directed to individuals, findings obtained through clinical and radiological examination were compared between the groups.