Yapay ve yarı yapay alanlarda yayılım gösteren Culex pipiens kompleks türlerinde gözlenen kdr ve ace direnci kdr and ace resistance observed in Culex pipiens complex species distributing in artificial and semi-artificial areas
- Tez No: 787579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET MUSTAFA AKINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Culex pipiens L., 1758 (Diptera: Culicidae) dünyadaki en önemli ve hastalık vektörü olan türlerden biridir. Efektif bir kontrol yapılabilmesi için insektisitlere karşı gelişen direncin takip edilmesi büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada Türkiye Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 2020 aktif sezonunda dokuz ilden toplanan Cx. pipiens örneklerinde vgsc (kdr L1014F/C) ve ace-1 (G119S, F290V) spesifik bölgelerinde direnç ile ilgili mutasyonların varlığı araştırılmıştır. kdr için, her bölgede L1014F mutasyonu belirlenirken, duyarlı ve dirençli tip aleller için üç farklı sessiz mutasyon tespit edilmiş olup çalışılan popülasyonların hiçbirinde L1014C mutasyonu saptanmamıştır. ace-1 bölgesi için, çalışılan popülasyonlarda F290V değişimi heterozigot genotipte ve düşük oranlarda saptanırken, G119S değişimi daha yaygın bulunmuştur. ace-1 bölgesi için G119I (6 popülasyon) ve G119N (5 popülasyon) değişimleri ilk defa tespit edilmiştir. Dirence neden olan mutasyon tiplerinde yapay ve tarımsal alanlar arasında anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Culex pipiens L., 1758 (Diptera: Culicidae) is one of the most important pests and disease vectors in the world. It is of major importance to monitor the development of insecticide resistance in order to effectively control. This study investigated the presence of mutations in specific loci of the vgsc (kdr L1014F/C) and ace-1 (G119S, F290V) gene, associated with insecticide resistance in Culex pipiens collected from nine provinces in central and eastern Black Sea Region of Türkiye in the 2020 active season. For kdr, L1014F mutation was determined for each region with three different silent mutations for wild and resistant type alleles, while L1014C was not recorded in any of the analyzed populations. For ace-1, substitution F290V was detected at a low frequency in heterozygosity, while G119S was more widespread, in the analyzed populations. For ace-1, G119I (6 populations) and G119N (5 populations) substitution was firstly described. Types of mutations differences related to the resistance between artificial sites and agricultural fields were not significantly different.