Artificial intelligence's odyssey: AI integration in Turkish marketing strategies
Yapay zekanın serüveni: Türkiye'nin pazarlama stratejilerinde yapay zeka entegrasyonu
- Tez No: 997866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA FADİM SARIKAYA TÜNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte gelişen Yapay Zeka'nın (AI) ve özellikle Generative AI küresel çapta pek çok alanda değişikliklere sebep olmuştur. Bu alanlardan biri de pazarlama sektörüdür. Generative AI ve Marketing 5.0 paradigmasının gelişmesiyle birlikte, yapay zeka teknolojileri pazarlama alanında önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Bu çalışma, öncelikle YZ'nin günümüze uzanan tarihsel gelişim sürecini ve evrimini kapsamlı bir literatür taramasıyla ele alarak, teknolojinin pazarlama disiplini içindeki teorik temellerini ortaya koymaktadır. Teknolojinin evrenselliğine rağmen, yerel dinamikler, kültürel bağlamlar ve altyapı koşullarına bağlı olarak benimsenme süreçleri önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Bu çalışma, Türkiye'deki pazarlama profesyonelleri arasında yapay zeka teknolojilerinin benimsenme süreçlerini, algılarını ve kullanım uygulamalarını araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın teorik çerçevesi, Teknoloji Kabul Modeli (TAM) ve Yeniliklerin Yayılımı kuramı (DOI) teorisine dayanmaktadır. Çeşitli sektörlerden pazarlama profesyonelleriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanarak nitel bir araştırma metodolojisi benimsenmiştir. Veriler, betimleyici analiz ve tematik analizden oluşan iki aşamalı bir analiz süreciyle incelenmiştir. Bulgular, Türkiye'de yapay zekâ kullanımının teknolojik yenilik arayışının yanında ekonomik pragmatizm tarafından da yönlendirildiğini göstermektedir. Türk pazarlamacıların yapay zekayı operasyonel verimlilik ve yaratıcılık için güçlü bir araç olarak gördüklerini, ancak altyapı sınırlamaları, etik kaygılar ve veri güvenliği sorunlarının benimsenme sürecini yavaşlattığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, TAM ve DOI kuramlarını Türkiye bağlamında yeniden yorumlayarak“Bağlamsallaştırılmış DOI”yaklaşımını önermekte ve yapay zekâ adaptasyonunun yerel ekonomik, dilsel ve kurumsal dinamiklerden bağımsız düşünülemeyeceğini ortaya koymaktadır. Çalışma, pazarlama alanında yapay zekâ kullanımına ilişkin bağlama duyarlı bir perspektif sunarak literatüre katkı sağlamakta ve gelişmekte olan pazarlarda faaliyet gösteren kurumlar için yönetsel çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developed alongside the rapid advancement of technology, Artificial Intelligence (AI) and, in particular, Generative AI have caused changes in many areas globally. One such field is the marketing sector. With the development of Generative AI and the Marketing 5.0 paradigm, artificial intelligence technologies have begun to play a crucial role in the field of marketing. This study first comprehensively examines the historical development and evolution of AI to the present day through a literature review, laying out the theoretical foundations of the technology within the discipline of marketing. Despite the universal nature of the technology, adoption processes vary considerably depending on local dynamics, cultural contexts and infrastructure conditions. This study aims to investigate the adoption processes, perceptions and usage practices of artificial intelligence technologies among marketing professionals in Türkiye. The theoretical framework of the research is based on the Technology Acceptance Model (TAM) and Diffusion of Innovations (DOI) theory. A qualitative research methodology was adopted, utilizing semi-structured interviews with marketing professionals from various sectors. The data were examined through a two-stage analysis process consisting of descriptive analysis and thematic analysis. The findings reveal that the use of artificial intelligence in Türkiye is driven not only by the pursuit of technological innovation but also by economic pragmatism. The findings show that Turkish marketers view artificial intelligence as a powerful tool for operational efficiency and creativity, but that infrastructure limitations, ethical concerns, and data security issues slow down the adoption process. This study reinterprets TAM and DOI theories in the Turkish context, proposing a“Contextualized DOI”approach and demonstrating that AI adaptation cannot be considered independently of local economic, linguistic and institutional dynamics. The study contributes to the literature by offering a context-sensitive perspective on the use of artificial intelligence in marketing and provides managerial implications for organizations operating in emerging markets.