Bazı ekici düzenlerin şeker pancarı ekimine uygunluğunun belirlenmesi
Determination of suitability to the sugar beet sowing on some spacing drill units
- Tez No: 78757
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ YETKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
öz DOKTORA TEZİ BAZI EKİCİ DÜZENLERİN ŞEKER PANCARI EKİMİNE UYGUNLUĞUNUN BELİRLENMESİ Haydar HACISEFEROĞULLARI Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Şinasi YETKİN 1998, 118 sayfa Jüri : Prof. Dr. Şinasi YETKİN Bu araştırmanın amacı mekanik ve pnömatik hassas ekim makinalarının kap lanmış ve kaplanmamış şeker pancarı tohumlarıyla ekim başarısını belirlemektir. Bu iki makine ile deneyler laboratuvar ve tarla koşullarında yapılmış olup, elde edilen veriler üzerinde istatistiki değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak laboratuvarda pnömatik hassas ekim makinasının sıra üzeri to hum dağılımının varyasyon katsayısı % 14.59....% 94.46 arasında değişmişken, me kanik hassas ekim makinasında anılan değer % 8.93....% 78.83 arasında değişmiştir. Tarla denemelerinde ise pnömatik hassas ekim makinasında varyasyon katsayısı % 62.48....% 77.85 arasında bulunurken, mekanik hassas ekim makinasında bu değer % 58.14....% 73.61 arasında değişmiştir. Tarla filiz çıkış değerleri 1.0, 1.5 ve 2.0 m/s ilerleme hızlarında pnömatik hassas ekim makinasında % 59.78....% 52.27, mekanik hassas ekim makinasında ise % 60....% 37.71 arasında değişmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Monogerm şeker pancarı tohumu, vakumlu tip pnömatik hassas ekim makinası, mekanik hassas ekim makinası, sıra üzeri tohum dağılımı, sıra üzeri bitki dağılımı, tarla filiz çıkış derecesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis DETERMINATION OF SUITABILITY TO THE SUGAR BEET SOWING OF SOME SPACING DRILL UNITS Haydar HACISEFERO?ULLARI Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Şinasi YETKlN 1998, 118 page Jury : Prof. Dr. Şinasi YETKİN The purpose of this research is to determine the sowing success of precise mechanic and pneumatic drilling machines using in sowing of pelleted and un-pelleted monogerm sugar-beet seeds. Various statistical assesments have been made on the data obtained through experiments on field and laboratory conditions by these two machines. Consequently, in the laboratory conditions, coefficient of variance of seed distribution on row in the precise pneumatic and mechanic drilling machine had been varied from 14.59 % to 94.46 % and from 8.59 % to 78.86 %, respectively. In the field experiments, coefficent of variance of precise pneumatic and mechanic drilling machine had been varied from 62.48 % to 77.85 % and from 58.14 % to 73.61 %, respectively. However, field germination rates had been varied from 59.78 % to 52.27 % for the precise pneumatic drilling machine and from 60 % to 37.71 % for the precise mechanic drilling machine, while the working speeds are 1.0,1.5 and 2.0 m/s. KEY WORDS : Monogerm sugar-beet seed, Vacuum type pneumatic sowing machine, precision mechanic sowing machine, seed distribution on the row, plant distribution on the row, field germination rate.