Zincir restoranlarda gelir yönetimi uygulamaları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on revenue management practices in chain restaurants
  1. Tez No: 787581
  2. Yazar: AHMET SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı zincir restoranların gelirlerini maksimize etmek için kullanılan yöntemleri, stratejileri ve uygulamaları incelemek, analiz etmek ve önerilerde bulunmaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme gerçekleştirilen katılımcılar amaçlı örnekleme ile restoranların farklı birimlerinde yöneticilik yapan kişiler arasından seçilmiştir. Bu doğrultuda sekiz restoran yöneticisi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizine tabi tutularak gelir yönetimi sürecini oluşturan faktörler, restoran gelir yönetimi uygulamalarında dikkate alınan faktörler, restoran gelir yönetimi sisteminde süreci oluşturan faktörler ve restoran performansını belirlemede ölçütler olmak üzere dört ana tema oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda restoranların gelirlerini artırmak için hem düzenli takip stratejileri hem de dönemsel müdahale stratejileri kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine, analyze and make recommendations on the methods, strategies and practices used by chain restaurants to maximize their revenues. A qualitative research method is used in the study, and semi-structured interview questions are used as a data collection tool. The participants in the interviews were selected through purposive sampling among people who hold management positions in different units of the restaurants. In this direction, interviews were conducted with eight restaurant managers. As a result of the interviews, data obtained was subjected to content analysis and four main themes were formed, which are factors that make up the revenue management process, factors taken into account in restaurant revenue management practices, factors that make upthe process in the restaurant revenue management system and criteria for determining restaurant performance. As a result of the research, it is determined that both regular tracking strategies and periodic intervention strategies are used to increase the revenues of the restaurants.