Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı ve yakın çevresinin kültürel miras ögeleri
The cultural heritage items of the Kula-Salihli UNESCO Global Geopark
- Tez No: 787597
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALİ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Havzası Coğrafyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada tarihi geçmişi ve ilk yerleşimin ne zaman olduğu tam bilinmeyen Manisa'nın en doğu ilçelerinden birisi olan Kula ve bir dönem Lidyalılara başkentlik yapmış, dünyanın tarihinin değiştiği önemli merkezlerden birisi olan Salihli ilçesinin, kültürel, tarihi ve coğrafi değerleri incelenmiştir. Kula'nın yaklaşık 3500 yıl önce Luwiler tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Sonrasında ise Lidyalılar, Doğu Roma İmparatorluğu, Bizanslılar, Germiyanoğulları ve Osmanlılara ev sahipliği yapmıştır. Özellikle de Germiyanoğullarına başkentlik yaptığı dönemlerde Kula'nın nüfusu hızla artmış ve yatırımlar yapılmaya başlanmıştır. Salihli ise M.Ö. 1200'lü yıllarda önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olup özellikle Lidyalılar ve Romalılar döneminde bölgenin parlayan yıldızları arasına girmiştir. O dönemin en önemli buluşlarından birisi olan“para”ilk defa Lidyalılar döneminde devlet garantisi altına alınmıştır. Böylece ticaretin ve zenginliğin gelişimi hızlanmıştır. Daha önce farklı devletlerin sınırları içerisinde bulunan Kula ve Salihli, her devlet az da olsa iz bırakmış, sürekli farklı kültürlerin, farklı inanışların ev sahipliğini yapmıştır. Her devlet kendi kültüründen bir şeyler bırakarak ortaya karma kültürler çıkartmıştır. Bu kültürlerin de insanların yaşamları üzerinde derin etkileri olmuştur. Bu çalışmada; Kula ve Salihli'nin daha çok somut olmayan ve nesillerden nesillere aktarılan kültürel miras ögeleri çeşitli kaynaklardan ve yerel halkın bilgisinden faydalanılarak derlenmiş ve belirli başlıklar altında toplanmıştır. Araştırmanın amacı; Kula ve Salihli'nin kültürel mirası ile ilgili yapılan çalışmalarını bir araya getirmek, jeopark çatısı altında birleştirmek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the cultural, historical and geographical values of Kula, which is one of the easternmost districts of Manisa, whose historical background and when the first settlement was unknown, and Salihli, which was the capital of the Lydians for a while and one of the important centers where the history of the world changed, were examined. It is estimated that Kula was founded by the Luwians about 3500 years ago. Afterwards, it hosted Lydians, Eastern Roman Empire, Byzantines, Germiyanoğulları and Ottomans. Especially during the period when he was the capital of the Germiyanoğulları, the population of Kula increased rapidly and investments began to be made. Salihli BC. It hosted important settlements in the 1200s and became one of the shining stars of the region, especially during the Lydians and Romans.“Money”, one of the most important inventions of that period, was guaranteed by the state for the first time during the Lydian period. Thus, the development of trade and wealth accelerated. Kula and Salihli, which were within the borders of different states before, each state left its mark, albeit a little, and has always hosted different cultures and different beliefs. Each state has left something from its own culture and created mixed cultures. These cultures have also had profound effects on people's lives. In this research; cultural heritage items of Kula and Salihli, mostly intangible and transmitted from generation to generation, have been compiled using various sources and the knowledge of the local people and gathered under certain headings. The aim of the research; was to gather and unite the studies carried out about the cultural heritage of Kula and Salihli under the umbrella of a geopark.