Irak'ın kadisiye şehrindeki hepatit C (HCV) virüslü hastalarda, yardımcı T 17 hücreleri (T helper 17) ve düzenleyici T hücreleri (T reg) profilinin rolünün belirlenmesi
Determination the role of T helper 17 and T regulatory cell profile in patients with hepatitis C virus in al Qadisyah province- Iraq
  1. Tez No: 787598
  2. Yazar: KARRAR NOAMAN JEBUR JEBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, PROF. DR. ZİAD M. F. AL-KHOZAI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Viral hepatit, hepatositlere virüs bulaştığında meydana gelen karaciğer iltihabıdır, neden olan virüslerden biri HCV, Flaviviridae'nin bir üyesi olan tek sarmallı bir genom RNA virüsüdür. Mevcut çalışma, bazı karaciğer fonksiyon yönlerinin tahmini ile HCV enfeksiyonuna karşı epidemiyolojik ve immün yanıtı belirlemeyi amaçlamıştır. Elde edilen sonuçlar erkeklerin 22 (%38,6) olan kadınlardan 35 (%61,4) daha yüksek olduğunu ve 20-50 yaş arası orta yaşlarda maksimum enfeksiyon eğiliminde olduğunu göstermiştir. Risk faktörleri için toplanan veriler, talasemi 8 (%14), hemodiyaliz 6 (%10,5), transfüzyon 5 (%8,8), hemofili 6 (%10,5), ev içi maruziyet (temaslar) ile ilişkili enfeksiyonların önemli bir yüzdesi olduğunu göstermiştir 2 (%3,5) ve vakaların çoğunluğunun kaynağı bilinmeyen 30 (%52,7) idi. Sonuçlar, IL-17'nin serum konsantrasyonunda istatistiksel olarak anlamlı (p≤0,05) bir yükselme olduğunu, hasta grubunda ortalama konsantrasyonun 132,63±18,6 pg /mL olduğunu ortaya koydu. Kontrol grubunda ise 96,11±18,5 pg /mL idi. FoxP3'ün gen ekspresyonunun toplanan verileri, kontrol grubuna kıyasla 7,78±0,21 hasta grubunda ekspresyonda 1,93±0,026 olan yüksek istatistiksel anlamlı (p≤0,05) bir artış kaydetti. Karaciğer fonksiyon testi, HCV 52,08±18,7 IU/mL olan hasta grubunda GOT konsantrasyonunda 18,7±3,3 IU/mL olan kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı (p≤0,05) artış olduğunu gösterdi. HCV 53,33±18 IU/mL olan hasta grubunda GPT konsantrasyonunda 18,01±3,7 IU/ mL olan kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı (p≤0,05) yükselme. HCV 139,37±12,78 IU/mL olan hasta grubunda Alkalin fosfataz konsantrasyonunda 66,66±5,9 IU/mL olan kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı (p≤0,05) yükselme saptandı. Mevcut çalışmanın genel bulgusu, karaciğer hasarı süreciyle birlikte bağışıklık tepkisini düzenleyen ve apoptoz nedeniyle karaciğer enzimlerini serbest bırakan aktif bir Th-17 tepkisi ve T-reg hücresi gösterdi.
Özet (Çeviri)
Viral hepatitis is the inflammation of the liver that occurred when hepatocytes get infected with virus, one of the causing viruses is HCV a single stranded genome RNA virus, a member of Flaviviridae. The current study aimed to determine the epidemiologic and immune response to the HCV infection with estimation of some liver function aspects. Obtained results showed that the males were higher 35 (61.4%) than females which were 22(38.6%), with tendency to maximum infections in middles ages from 20-50 years old. Collected data for risk factors indicated that it was considerable percentage of infections associated with thalassemia 8 (14%), hemodialysis 6 (10.5%), transfusion 5 (8.8%), hemophilia 6 (10.5 %), household exposure (contacts) 2 (3.5%) and most cases were of unknown origin 30 (52.7%). Results revealed that there is clear statistically significant (p≤0.05) elevation in the serum concentration of IL-17, in patients group the mean concentration was 132.63±18.6 pg/mL while in control group was 96.11± 18.5 pg/mL. Collected data of the gene expression of FoxP3 recorded a high statistically significant (p≤0.05) increment in the expression in the group of patients 7.78±0.21 in comparison to control group which was 1.93±0.026. Liver function test showed that there is remarkable statistical significant (p≤0.05) increment in the concentration of GOT in the group of patients with HCV 52.08±18.7 IU/mL, in comparison to control group which was 18.7±3.3 IU/mL Statistical significant (p≤0.05) elevation in the concentration of GPT in the group of patients with HCV 53.33±18 IU/mL, in comparison to control group which was 18.01±3.7 IU/mL statistically significant (p≤0.05) elevation in the concentration of Alkaline phosphatase in the group of patients with HCV 139.37±12.78 IU/mL, in comparison to control group which was 66.66±5.9 IU/mL. Overall finding of the current study, indicated an active Th-17 response and T-reg cell which orchestrate the immune response along with the process of liver damage ad release the liver enzymes due to apoptosis.