Fosfor ve vitamin c seviyelerinin normal ve sıcak şartlarda yetiştirilen yumurta tavuklarının performans, yumurta kabuk kalitesi ve kemik karakterleri üzerine etkileri
Effect of ration available phosphorus and ascorbic acid levels on the performance, eggshell quality and bone characteristics of laying hens housed in normal and hot condition
  1. Tez No: 78761
  2. Yazar: YUSUF KONCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YAZGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Doktora Tezi RASYON FOSFOR VE VİTAMİN C SEVİYELERİNİN NORMAL VE SICAK ŞARTLARDA YETİŞTİRİLEN YUMURTA TAVUKLARININ PERFORMANS, YUMURTA KABUK KALİTESİ VE KEMİK KARAKTERLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Yusuf KONCA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Oktay YAZGAN 1998, 167 Sayfa Jüri: Prof.Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. Ramazan ERKEK Doç. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Normal ve sıcak şartlarda barındırılan yumurta tavuklarında 3 farklı kullanılabilir fosfor (KP1 % 0.20, KP2 %0.35 ve KP3 % 0.50) ve 4 farklı vitamin C seviyesinin (Cl, 0; C2, 150; C3, 300 ve C4, 600 mg/kg) ve bunların kombinasyonlarının performans, yumurta verimi, yumurta kabuk kalitesi, bazı kemik karakterleri ve serum Ca ve P seviyesine etkisinin incelendiği iki araştırma yapılmıştır. Birinci çalışma 28'er günlük 8 periyot halinde (224 gün) 27-59 haftalık yaştaki yumurta tavuklarıyla normal şartlarda (27 Eylül 1996 - 8 Mayıs 1997) yapıldı. İkinci çalışma 28'er günlük 3 periyot halinde (84 gün) 60-72 haftalık yaştaki yumurta tavukları ile sıcak şartlarda (9 Mayıs 1997 - 1 Ağustos 1997) yapılmıştır. Kemik karakterleri 2. araştırmanın sonunda kurutulmuş tibia kemiğinde tespit edilmiştir.Birinci çalışmada rasyon KP seviyesinin grupların deneme sonu canlı ağırlık (CA), canlı ağırlık değişimi (CAD), araştırma sonu ortalama yumurta verimi (YV), yumurta kitlesi (YK), yem tüketimi (YT), yumurta kabuğu yüzey alanı (YKYA) ve serum Ca (SCa) seviyesini önemli derecede etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis Yusuf KONCA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Oktay YAZGAN 1998, 167 PageS Jury: ProfDr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. Ramazan ERKEK Doç. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Two experiment were conducted to determine the effect of three different levels of dietary available phosphorus (API 0.20, AP2 0.35, AP3 0.50 %) and four different levels of vitamin C (CI 0, C2 150, C3 300, C4 600 mg/kg) on the performance, egg shell quality, bone characteristics and serum calcium and phosphorus of laying hens housed at normal and hot condition. The first experiment was carried out for eight 28 days periods (224 days) with laying hens between 27-59 weeks of age in normal condition (27th September, 1996 - 8th May, 1997). The second experiment was carried out for three 28 days periods (84 days) with laying hens between 60-72 weeks of age in hot condition (9th May, 1997 - 1st August, 1997). In experiment 1, ration AP levels were not significantly effect the live weight (LW), weight change (WC), egg production (EP), egg mass (EM), feed consumption IV(FC), egg shell surface area (ESA) and serum calcium (SCa) at the end of the experiment.