LGS ve TEOG fen bilimleri sınav sorularının yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre incelenmesi
Examination of LGS and TEOG science exam questions according to the renovated Bloom Taxonomy
  1. Tez No: 787620
  2. Yazar: HAMİDE ÖZGÜN GÜNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada ortaöğretime geçişte uygulanan merkezi sınavların Fen Bilimleri soruları Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin (YBT) kriterlerine göre incelenmiştir. Yapılan çalışmada 2014-2015 eğitim öğretim yılı 2. Dönem TEOG Fen Bilimleri soruları ve 2020 LGS Fen Bilimleri soruları YBT'ye göre araştırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Toplamda 40 soru Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin bilgi boyutu ve bilişsel süreç basamaklarına göre sınıflandırılıp, yüzde ve frekansları hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda TEOG ve LGS Fen Bilimleri sorularının belirli bilişsel süreç basmakları ve bilgi boyutlarına yığıldığı anlaşılmıştır. Kavramsal ve işlemsel bilgi boyutunda ve anlama bilişsel süreç basamağında soru sayısının Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin diğer basamaklarına oranla daha fazla olduğu görülmüştür. İncelenen sorularda üst düzey becerileri ölçen soru yüzdesinin düşük olduğu tespit edilmiştir.. Yaratma basamağında ise her iki merkezi sınavda da soru bulunmamaktadır. Hazırlanan merkezi sınavlarda soruların YBT'nin kriterlerine göre hazırlanması ve soruların YBT'nin basamaklarına göre dağılımına dikkat edilmelidir. Lise giriş sınav sorularının YBT kriterlerine göre hazırlanmasına özel önem verilmesi ve soruların YBT aşamalarına göre daha eşit dağılımının sürdürülmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the science questions of the nationwide high school entrance exams of Turkey were examined according to the criteria of the Revised Bloom's Taxonomy (RBT). In the study, 2014-2015 academic year 2nd term TEOG Science questions and 2020 LGS Science questions were investigated according to Revised Bloom's Taxonomy. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the study. A total of 40 questions were classified according to the knowledge dimension and cognitive process steps of the RBT, and their percentages and frequencies were calculated. The result of the study shows that TEOG and LGS Science questions were clustered in certain cognitive process steps and knowledge dimensions. It was observed that the number of questions in the analyze & conceptual knowledge dimension and in the understand & metacognitive process steps were higher than in the other steps of RBT. In the analyzed questions, it was found that the percentage of questions measuring higher level skills is low. There were no questions at the create stage in both central exams. It is concluded that special attention should be paid to the preparation of high school entrance exam questions according to RBT criteria and a more equal distribution of questions according to RBT stages should be sustained.