Web tabanlı turizm platformlarının hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti ve sadakati açısından önem-performans analizi yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of web based tourism platforms in terms of service quality, customer satisfaction and loyalty by importance-performance analysis method
- Tez No: 787619
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYKAN ÇİZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmanın temel amacı, hızla gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan küresel ve yerli web tabanlı turizm platformlarının sistem, bilgi, hizmet ve veri kalitesinin kullanıcı memnuniyeti ve sadakati ile olan ilişkisini incelemektir. Bu noktada Önem-Performans Analizi yapılarak kullanıcıların hangi unsurlara daha çok önem verdiğinin tespit edilmesiyle, web tabanlı turizm platformlarının müşteri memnuniyeti ve sadakatini arttırmak için hangi alanlara ağırlık vermeleri gerektiği ve ayrıca farklı turist segmentlerine göre pazarlama stratejileri belirlerken nelere dikkat etmeleri gerektiği belirlenmektedir. Çalışmada hizmet kalitesi boyutları olarak bilgi kalitesi, güvenlik, işlevsellik, müşteri ilişkileri ve cevap verebilirlik kullanılmıştır. Bu boyutlarla müşteri memnuniyeti ve sadakati arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca Önem-Performans Analizi ile hem genel olarak hem de farklı demografik ve sektörel özelliklere göre öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between user satisfaction and loyalty and system, information, service, and data quality of the global and local web-based tourism platforms that emerged with the rapidly developing technology. At this point, Importance-Performance Analysis is carried out to determine which elements are more important to users, and which areas web-based tourism platforms should focus on to increase customer satisfaction and loyalty, and what they should pay attention to when determining marketing strategies according to different tourist segments. In the study, information quality, security, functionality, customer relations and responsiveness were used as service quality dimensions. Significant relationships were found between these dimensions and customer satisfaction and loyalty. In addition, with the Importance-Performance Analysis, suggestions were presented both in general and according to different demographic and sectoral characteristics.