LGS ve TEOG sınavlarının fen bilimleri dersi öğretim programı ve yenilenmiş bloom taksonomisine göre incelenmesi
Examination of LGS and TEOG exams according to science course curriculum and revised bloom taxonomy
  1. Tez No: 555559
  2. Yazar: GÜLSÜM AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada 2016-2017 eğitim-öğretim yılında yapılan TEOG sınavları ve ilk kez 2018 yılında gerçekleştirilen LGS sınavının Fen Bilimleri testinde yer alan soruların 8. sınıf 2013 Fen Bilimleri öğretim programı ve Yenilenmiş Bloom Taksonomisi (YBT)'ne göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada veriler nitel araştırma yönteminden doküman incelemesi kullanılarak elde edilmiştir. Bu amaçla toplamda 60 adet Fen Bilimleri sorusu ve bu soruların ölçmeyi hedeflediği 78 adet kazanım incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre güz dönemi TEOG Fen Bilimleri sorularının %25'i hatırlama basamağı, %55'i anlama basamağı, %20'si ise uygulama basamağında yer almaktadır. Analiz, değerlendirme ve yaratma basamaklarında yer alan soru bulunmamaktadır. Bahar dönemi TEOG Fen Bilimleri sorularının %5'i hatırlama basamağı, %65'i anlama basamağı, %20'si ise uygulama basamağında ve %10'u analiz basamağında yer almaktadır. Değerlendirme ve yaratma basamaklarında yer alan soru bulunmamaktadır. LGS Fen Bilimleri sorularının %5'i hatırlama basamağında, %55'i anlama basamağında, %25'i uygulama basamağında, %10'u analiz basamağında ve %5'ı değerlendirme basamağında yer almaktadır. Yaratma basamağında yer alan soru bulunmamaktadır. İncelenen sınavlarda soruların çoğunlukla YBT'nin bilişsel süreç boyutunda anla basamağı; bilgi boyutunda ise işlemsel bilgi basamağında bulunduğu görülmüştür. Soruların bazı bilişsel basamaklardan hiç sorulmadığı, üstbilişsel bilgiyi ölçen bir soru bulunduğu tespit edilmiştir. Kazanımların sınav sorularıyla uyumlu olduğu belirlenmiş, soruların ve soruları ölçen kazanımların alt düzey bilişsel basamaklarda yığıldığı görülmüştür. Öğrencilerin üst düzey bilişsel becerilerini geliştirmek ve değerlendirebilmek için öğretim programlarının ve sınavların YBT'nin niteliklerine dikkat edilerek hazırlanması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, TEOG science exams which are conducted in 2016-2017 academic year and the consistency of LGS science exam which is firstly conducted in 2018 were compared with 8th grade Science Education program and their levels are examined according to Revised Bloom's Taxonomy (RBT). For this purpose, a total of 60 science questions and 78 achievements which are aimed to measure these questions were examined. Data were obtained from qualitative research method using document analysis. According to the findings of the research, In the fall semester, 25% of the TEOG Science questions are in remember stage, 55% are understand stage and 20% are in the apply stage. There is no question in the stages of analyze, evaluate and create. In the spring semester, 5% of TEOG Science questions are included in the remember stage, 65% in the understand stage, 20% in the apply stage and 10% in the analyze stage. There are no questions in the evaluate and create stages. 5% of the LGS science questions are in the remember stage, 55% in the understand stage, 25% in the apply stage, 10% in the analyze stage and 5% in the evaluate stage. There is no question in the create stage. In the exams examined, it was found that mostly questions were in the cognitive process dimension, while in the information dimension it was found to be operational information. It was determined that questions were never asked by some cognitive stages and there was a question measuring metacognitive knowledge. It was determined that the achievements were consistent with the exam questions, and questions and achievements have been seen to be stacked in low-level cognitive stages. In order to develop and evaluate students' high-level cognitive skills, it is important that curriculums and examinations are prepared with due attention to the characteristics of the RBT.