Fabrication of drug-loaded janus nanoparticles with microfluidic system
Mikroakışkan sistem ile ilaç yüklü janus nanopartiküllerin üretimi
  1. Tez No: 787632
  2. Yazar: TUĞÇE YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BÜLENT ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Biotechnology, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Polimerik ilerlemenin çok işlevli polimorfik yapısının ilerlemesi son yıllarda öncelik kazanmıştır. Bu tez çalışmasında polimerik janus tipi baloncuklardan partikül oluşumları değerlendirilmiştir. %3 PLA ve ağırlıkça %3 PEG, 1000 μm VJM aparatı ile 275 μl/dk, 180 μl/dk 0,012 MPa basınçta sisteme beslenerek janus mikrobaloncuklar elde edilip karakterizasyon sonuçları incelenmiştir. Fonksiyonel grupların analizi, Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ile gerçekleştirilirken, farklı özel çözücülerin etkisi altındaki Janus tipi mikrobaloncuklardaki morfolojik farklılıklar, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), ışık mokroskobu ve konfokal mikroskobu ile incelenmiştir. Boyutlar 5 μm-189 nm arasında değişenkenlik göstermiştir. Partikül yapısı seçilerek janus taşıyıcıların içerisine model olarak seçilen amfoterisin-B, gentamisin enkapsüllerenerek ilaç salım profilleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The advance of the multifunctional polymorphic nature of polymeric progression has gained priority in recent years. In this thesis, particle formations from polymeric janus-type bubbles were evaluated. For this purpose, 3% wt% PLA and 3% wt% PEG were integrated into the system with a 1000 μm VJM junction at 275 μl/min, 180 μl/min at 0.012 MPa pressure to obtain janus-type microbubbles and the characterization results were examined. While the analysis of functional groups was performed by Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), the morphological differences were examined by Scanning Electron Microscopy (SEM), light microscope, and confocal microscopy. According to the results obtained, honeycomb and particle formation was observed at different scales ranging 5 μm -189nm. For drug implementation, hydrophobic and hydrophilic drugs were chosen; amphotericin-B, gentamicin and encapsulation and drug release profile were examined with the quantities of the particle obtained group.