Bulut temelli bir mühendislik portalında etkin veri girişi için makine öğrenmesi algoritmaları
Machine learning algorithms for efficient data entry in a cloud-based engineering portal
  1. Tez No: 787651
  2. Yazar: BURAK DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen makine ve sistemlerde yer alan en önemli bileşen, yapay zekâ kavramı ile ortaya çıkan makine öğrenmesi algoritmalarıdır. Bu çalışmada, bulut hesaplama mimarisi kullanılarak tasarlanan bir mühendislik portalının, kullanıcı deneyimini artırmak üzere makine öğrenmesi temelli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Sistemdeki arayüzde yer alan parametreler için veri girişleri yapılırken, kullanıcının girdiği parametreleri değerlendirerek eksik kalan parametrelerin ne olacağını belirleyen bir tahmin yapmak için makine öğreniminden yararlanılmıştır. Bu amaçla, doğrusal, destek vektör, karar ağaçları, rassal orman ve k en yakın komşu olmak üzere beş farklı regresyon yaklaşımı kullanılarak modeller oluşturulmuş ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucunda seçilen rassal orman yaklaşımı ile elde edilen tahmin modeli sisteme entegre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important component in machines and systems, which have become an integral part of our lives with the development of technology, is machine learning algorithms that emerged with the concept of Artificial Intelligence. In this study, machine learning-based studies were carried out to increase the user experience of an engineering portal designed using cloud computing architecture. While making data entries for the parameters in the interface in the system, machine learning was used to evaluate the parameters entered by the user and make a prediction about the missing parameters. For this purpose, models were created using five different regression approaches: linear, support vector, decision trees, random forest and k nearest neighbor, and comparative analyzes were made. The prediction model obtained with the random forest approach selected as a result of these analyzes has been integrated into the system.