Exploring the potentials of voice-based conversational agents for the elderly: Beyond a pragmatic perspective
Yaşlılar için ses tabanlı sohbet aracılarının potansiyellerini keşfetme: Pragmatik bir yaklaşımın ötesi
  1. Tez No: 787664
  2. Yazar: HİLAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN TÖRE YARGIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
İnsan iletişiminin temel unsuru olan konuşma, artık insanlar ve makineler arasındaki etkileşimi mümkün kılmaktadır. Buna paralel olarak, farklı yaş grupları tarafından Ses Tabanlı Sohbet Aracılarının (Voice-based Conversational Agents - VCA) kabulü de kayda değer bir artış göstermektedir. Yaşlanan nüfus ve COVID-19 gibi küresel olaylar, çoğunlukla yaşlı kullanıcıların azalan zihinsel ve fiziksel yeteneklerine odaklanan akademik araştırmalarda bu yaş grubuna olan ilginin artmasına neden olmuştur. Bu tezin amacı, yaşlıların sahip oldukları değerlerin, hedonik yönlerin ve rutinlerin Ses Tabanlı Sohbet Aracılarına yönelik algıları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu tez, problem odaklı bir yaklaşımın ötesine geçmek ve Ses Tabanlı Sohbet Aracılarının yaşlı kullanıcılara yönelik olanaklarını incelemek amacıyla, sistematik bir literatür taraması ve ampirik bir çalışmadan oluşmaktadır. Sistematik literatür taraması 6 veri tabanı aracılığıyla gerçekleştirilmiş ve tarama kapsamında yaşlılar ve Ses Tabanlı Sohbet Aracıları arasındaki etkileşime ilişkin mevcut literatürde bahsedilen hedonik yönler ortaya çıkarılmıştır. Ampirik çalışmada, yaşlıların günlük yaşam deneyimlerine ve rutinlerine odaklanmak ve olumlu kullanıcı deneyimleri ve değerleri sağlayabilecek alanları belirlemek için 13 katılımcı (9 yaşlı ve 4 bakıcı) ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler, Öz Belirleme Teorisinin (Self-Determination Theory) ana bileşenleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çıkarımlar doğrultusunda Ses Tabanlı Sohbet Aracılarınının hangi özelliğinin hangi hedonik yönleri etkilediğine bakılarak yaşlıların yaşamlarında anlamlı etkileşimler yaratabilecek potansiyel alanlar analiz edilmiştir. Bu tezin temel sonucu, Ses Tabanlı Sohbet Aracılarınına yönelik tasarım kararlarının yaşlıların kendilerini özerk ve yetkin hissettikleri alanları koruyarak onlara güç kazandırması, aynı zamanda da hayata dair ilişkiselliklerini artırması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
Speech, the fundamental basis of human communication, is now enabling interaction between humans and machines. Correspondingly, the acceptance of Voice-based Conversational Agents (VCAs) by different age groups is remarkably rising. The aging population and events like COVID-19 have led to increased attention on elderly users in academic research, which focuses mostly on their declining mental and physical abilities. The aim of this thesis is to examine the impact of values, hedonic aspects, and routines of the elderly people on their perceptions of VCAs. To go beyond a problem-driven approach and examine the possibilities of VCAs for elderly users, this thesis is composed of a systematic literature review and an empirical study. The systematic literature review was conducted through 6 databases to find the hedonic aspects in the interaction between elderly and VCAs in the available literature. The empirical study used semi-structured interviews with 13 participants (9 elderly and 4 caregivers) to focus on the daily life experiences and routines of the elderly and to identify areas that could provide positive user experiences and values. The data was analyzed using the main components of Self-Determination Theory. The relationship between VCA features and hedonic aspects was scrutinized to find potential areas for meaningful interactions between the elderly and VCAs. The main outcome of this thesis is that design decisions regarding VCAs should empower the elderly by protecting the areas where they feel autonomous and competent, while at the same time increasing their relatedness.