Mir İzzetullah'a göre XIX. yüzyılın başında Türkistan: Tercüme ve tahlil
Turkestan at the beginning of the 19th century according to Meer Izzatullah: Translation and analysis
- Tez No: 787696
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Doğu Hindistan Şirketi tarafından görevlendirilen Mir İzzetullah, 1812 yılı nisan ayında Delhi'den yola çıkarak Keşmir, Doğu Türkistan ve Fergana üzerinden Buhara'ya ulaşmıştır. Dönüş yolunda ise farklı bir rota kullanarak memleketine Ürgenç ve Kabil üzerinden giden İzzetullah, seyahatini 1813 yılı aralık ayında tamamlamıştır. Seyyahın şirket tarafından görevlendirilmesinin amacı, Britanya'nın politik çıkarları doğrultusunda Hindistan sınırından Buhara'ya kadar güvenli bir güzergâhın oluşturulmasıdır. İzzetullah'ın seyahati sırasında geçtiği bölgeler, Buhara Emîrliği, Hokand Hanlığı, Hive Hanlığı ve Dürrânî Devleti'nin sınırları içindedir; seyyahın ziyaret ettiği bölgelerden bir diğeri olan Doğu Türkistan'da ise Çin işgali söz konusudur. İzzetullah, tüm bu yolculuğunu seyahatnamesine adım adım kaydetmiştir.“Mir İzzetullah'a Göre XIX. Yüzyılın Başında Türkistan: Tercüme ve Tahlil”isimli Yüksek Lisans tezimizde Delhi'den yola çıkarak Buhara Emîrliği'ne ulaşan seyyah Mir İzzetullah'ın seyahatnamesi İngilizceden Türkçeye tercüme edilmiştir. Tezimizde seyahatname tercüme ve tahlil edilerek 19. yüzyılda Türkistan'ın coğrafi, siyasi, sosyal, ekonomik, askeri ve kültürel durumu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Setting off from Delhi in April 1812, Meer Izzatullah, who was commissioned by the East Indian Company, traveled through Kashmir, East Turkestan and Fergana and ended his voyage at Bukhara. On the journey back, Izzatullah reached his hometown through Urgench and Kabul by using a different route and completed his voyage in December 1813. The assignment given by the company was to establish a safe route for the entire area, which was from the Indian border to Bukhara, regarding Britain's political interests. He passed through territories that belonged to the Durrani Empire, the Khanate of Kokand, the Khanate of Khiva, the Emirate of Bukhara and East Turkestan which was occupied by the Chinese forces. Throughout the course of his expedition, he recorded the entire journey in his travelogue. This study named“Turkestan at the Beginning of the 19th Century According to Meer Izzatullah: Translation and Analysis”provides a Turkish translation of the traveler Meer Izzetullah's travelogue of his journey from Delhi to the Emirate of Bukhara. To understand and unveil the geographical, political, social, economic, military, and cultural state of Turkestan in the 19th century, we endeavored to translate and made a commentary afterward.